Prezent urodzinowy od Mariana Kruka…

Tydzień temu napisałem felieton „Capriccio, czyli kaprys solo na papierosa, monitor i klawiaturę…” a w nim m.in., że poseł Bernadeta Krynicka jest mistrzynią budowania skrótów myślowych. Dzisiaj potwierdzam, że miałem rację i nie odstępuję od tego poglądu.

Na Twitterze posłanka „zaświergotała” w sprawie pożaru Katedry Notre Dame w Paryżu. Postawiła „diagnozę” w swoim stylu. I zaczęło się larum, łącznie z laniem pomyj i rzucaniem inwektyw. To ohydne słownictwo świadczy, że zupełnie nie zrozumieli, co posłanka chciała swym wpisem zasygnalizować. Potwierdzili mój pogląd o braku umiejętności czytania ze zrozumieniem krótkich „świergotów”, do czego przecież służy Twitter. Najazd krytyki z tego powodu na posłankę Krynicką nie denerwuje, lecz niesamowicie bawi. Sądzę, że podobnego zdania jest również pani posłanka.

Przekaz posłanki jest prosty, artykułuje brak troski o najważniejsze symbole europejskiej kultury, co może w jakimś stopniu świadczyć o sekularyzacji i zeświecczeniu, jeśli spojrzymy na to w bardziej szerszym zakresie. I trudno się z tym skrótem myślowym posłanki nie zgodzić.

Właścicielem Katedry Notre Dame nie jest Kościół, lecz państwo Francuskie. Kościół jest tylko użytkownikiem tego obiektu. Podczas wczorajszej relacji z akcji ratowniczej dowiedzieliśmy się, że od kilkudziesięciu lat trwał spór, kto miał sfinansować renowację Katedry, która została mocno nadwyrężona zębem czasu. I to pozwoliła sobie zauważyć posłanka Krynicka. Być może myśl swą by rozszerzyła, gdyby pozwalał na to Twitter. Jednakże ten krótki wpis posłanki, zawierający sensowny skrót myślowy, dla średnio inteligentnego człowieka powinien być zrozumiały.

Do obronienia jest pogląd, że gdyby za renowację Katedry rząd francuski wziął się znacznie wcześniej, to być może uniknięto by nieszczęścia. Pieprzenie, iż ocena posłanki jest nietrafna o tyle, iż pożar wybuchł po tym, jak rozpoczęto prace remontowe, nie trzyma się kupy. Twierdzenie krytyków posłanki, że gdyby nie renowacja, do pożaru by nie doszło jest nielogiczne, a wręcz głupie. Wcześniejszy remont Katedry bowiem, przy obecnej technice i sposobach zabezpieczeń niewątpliwie wpłynąłby na zapewnienie większego bezpieczeństwa dla tego zabytku. Okazuje się, że nie tylko Polak mądry po szkodzie, lecz Francuz podobnie. Tego krytycy posłanki nie chcą zauważyć. Najłatwiej walić, jak popadnie, co miałkie jest i nie przystoi.

Podzielam również pogląd posłanki Krynickiej, że Francja skąpi pieniędzy na opiekę nad sakralnymi skarbami. Dodam od siebie, że nie tylko Francja. A przyczyna podana przez posłankę może być jedną z wielu. Powtórzę zatem na koniec myśl swoją sprzed tygodnia: nauczmy się „czytać” poseł Bernadetę Krynicką. Uważam, że warto. Pozdrawiam Czytelników.

PS. Dzisiejszy dzień jest dniem wyjątkowym, ponieważ posłanka z Łomży, a więc naszej nadnarwiańskiej ziemi, Bernadeta Krynicka, obchodzi swoje urodziny.

Szanowna Pani Poseł,
przekazuję najserdeczniejsze życzenia urodzinowe.
Dużo zdrowia, nieustającego uśmiechu na twarzy, spełnienia najskrytszych marzeń, radości, sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym oraz obecności wszędzie tam, gdzie potrzebna jest społeczna wrażliwość, obrona prawdy i wartości.

Komentarze

  1. Gdzie w tym wszystkim jakieś współczucie? Gdzie refleksja, że spłonął jeden z najpiękniejszych budynków świata i żal z tego powodu w równym stopniu dotyka wszystkich wrażliwych na piękno ludzi, niezależnie od ich wiary i przekonań? Z naszego prawicowego Twittera wyszła zamiast tego jakaś koszmarna satysfakcja, że oto Francja ma, co chciała. Doigrali się za swoją laickość i multi-kulti. Nie chcę nawet wchodzić w jakieś pseudoteologiczne rozważania, w jakiego mściwego i okrutnego Boga wierzą ci, którzy wypisują tak straszne rzeczy. Nie wiem też, czy piszą to, co naprawdę myślą, czy jednak cynicznie zaczynają tworzyć na temat tego pożaru własną opowieść. Pewnie jedna postawa uzupełnia drugą.

    OdpowiedzUsuń
  2. "Ogień wybuchł tuż przed godziną 19. Doskonała pora dla Twittera. Jeszcze nie zdążyła zawalić się iglica katedry, a mogliśmy dowiedzieć się, że „płonie Francja, której już nie ma”, „płonie Europa i spłoniemy wszyscy”, „zaraz na miejscu Notre Dame powstanie meczet”, a w ogóle to przez „gej-bary i muzułmanów”. Pojawiły się wątpliwości, czy zlaicyzowana Francja na pewno przeznaczała wystarczające środki na ochronę zabytków i czy śledztwo ws. pożaru ma szansę być rzetelnie przeprowadzone. Nieśmiało wątpiący byli szybko sprowadzani do parteru argumentem, że „nie rozumieją znaków”. Z drugiej strony wąskim strumieniem zaczęły płynąć głosy, że to raczej kara dla Kościoła za pedofilię i refleksje, że „w innym obiekcie z listy UNESCO, czyli w Puszczy Białowieskiej przecież wycięto 200 tysięcy drzew”. Prym wiodła jednak prawica.

    Lektura tych intelektualnie tanich komentarzy była niemniej bolesna niż widok płomieni nad Ile de la Cite. Absolutny brak empatii, mentorskie pouczanie, naginanie wydarzenia pod własne tezy, wpisywanie go w koleiny swojego myślenia. Za co w takim układzie karą był pożar kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, sprzed 13 lat? Za księdza Jankowskiego czy za Pawła Adamowicza? A gdyby w Krakowie spłonął kościół Mariacki, to byłby znak dla abp. Marka Jędraszewskiego, że jednak nie powinien zamykać dziedzińca kurii przed dziennikarzami „Gazety Wyborczej” i TVN czy raczej, że powinien go w ogóle zamknąć przed wszystkimi? Chcielibyśmy usłyszeć od Fransa Timmermansa, że to przez naruszanie praworządności, od włoskiego dziennikarza, że to dlatego, że nie byliśmy solidarni z uchodźcami, a od polityka z Wielkiej Brytanii, że podobno oszczędza się w Polsce na zabezpieczeniach przeciwpożarowych i nie przestrzega się procedur bezpieczeństwa?" w to sie poślica Krynicka faktycznie doskonale wpisała kolejny raz ośmieszajac miasto z którym jest publicznie kojarzona.

    OdpowiedzUsuń
  3. wpisy powyżej ze Źródło: Onet
    Data utworzenia: 16 kwietnia 2019 12:29

    OdpowiedzUsuń
  4. Proces wyburzania cennych zabytków we Francji trwa latami. Lokalne francuskie władze jako właściciele obiektów sakralnych nie są zainteresowane stałymi drobnymi ich naprawami. I tak niekonserwowane zabytki sakralne ulegają stałej dewastacji, a kiedy ich remont staje się kosztowny, przeprowadza się ich wyburzenie. Kościoły zwykle stoją w atrakcyjnych punktach dla lokalnej społeczności, a teren w ten sposób odzyskany można łatwo wykorzystać dla celów komercyjnych.

    Przykładowo w Paryżu zagrożonych rozbiórką jest 16 kościołów:
    kościół Notre-Dame de l’Assomption
    kościół Sainte-Rita menacée
    kościół Saint-Joseph-des-Artisans (X w)
    kaplica w starym szpitalu Laenec (hospicjum dla nieuleczalnie chorych)
    kaplica w szpitalu Saint-Vincent-de-Paul
    kościół Saint-Philippe-du-Rogule
    kościół Saint Joseph des Carmes, niszczeją XVII-wieczne freski w kaplicy św. Anny
    kościół La Madeleine (VIII w), freski ulegają uszkodzeniom pod wpływem drgań związanych z 14 linią metra
    kościół Saint-Augustin (VIII w)
    kościół Saint-Merri (IV w)
    kościół Saint-Pierre-de-Montrouge (XIV w)
    kościół Saint-Christophe-de-Javel (XV w)
    kościół La Trinité (IX w)
    kościół Saint-Pierre-de-Chaillot (XVI w)
    kościół Notre-Dame-d’Auteuil (XVI w)
    kościół Saint-Germain-des-Prés (IV w)

    OdpowiedzUsuń
  5. Katedry św. Jakuba /fr. Saint-Jacques/ w Abbeville już nie ma. Burzenie katedry św. Jakuba w Abbeville odbyło się od 13 lutego do 29 kwietnia 2013 roku. Zburzona katedra, zaprojektowana przez architekta Victora Delefortrie w stylu neo-gotyckim, została zbudowana w latach 1868 -1876 na miejscu kościoła z XII wieku.

    Kościoła św. Piotr/fr. Saint-Pierre/ w Gesté również nie ma. Został zburzony we wrześniu 2013 roku. Historia kościoła św. Piotra sięga XV wieku. Kościół ulegał licznym przebudowom. Ostatnia jego forma pochodziła z XIX wieku. 19 czerwca 2013 r. na zlecenia burmistrza Jean-Pierre Leger i Rady Miejskiej rozpoczęto wyburzanie kościoła.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dla władz samorządowych we Francji świątynie nie stanowią ani wartości religijnej, ani nawet kulturowej.
    — Trzeba się ich pozbyć – twierdzą francuscy samorządowcy.
    Według raportu Senatu we Francji — w ciągu najbliższych kilku lat zostanie wyburzonych ok. 2800 katolickich kościołów.

    OdpowiedzUsuń
  7. Aktualnie sporządzona jest lista 242 kościołów wstępnie przeznaczonych do rozbiórki w następujących departamentach:

    Ain (1) ; Aisne (5) ; Alpes de Haute Provence (2) ; Alpes Maritimes (3) ; Ardennes (1) ; Ardennes (1) ; Aube (4) ; Aude (2) ; Aveyron (1) ; Bouches du Rhône (2) ; Cantal (1) ; Calvados (8) ; Charente (6) ; Charente-Maritime (3) ; Corse (2) ; Corèze (1) ; Côte d’Or (2) ; Cotes d’Armor (2) ; Creuse (1) ; Dordogne (2) ; Doubs (1) ; Drôme (1) ; Essonne (1) ; Eure (9) ; Eure-et-Loir (3) ; Finistère (6) ; Haute-Garonne (2) ; Gers (4) ; Gironde (1) ; Haute Loire (1) ; Hérault (4) ; Indre-et-Loire (4) ; Isère (2) ; Jura (1) ; Loir-et-Cher (1) ; Loire (0) ; Haute-Loire (1) ; Loire Atlantique (7) ; Loiret (3) ; Lot (2) ; Lot-et-Garonne (5) ; Maine-et-Loire (9) ; Haute-Marne (2) ; Marne (4) ; Mayenne (1) ; Manche (3) ; Meurthe-et-Moselle (2) ; Meuse (1) ; Morbihan (1) ; Moselle (1) ; Nièvre (2) ; Nord (12) ; Oise (0) ; Orne (3) ; Paris (16) ; Pas-de-Calais (7) ; Pyrénées Atlantiques (4) ; Pyrénées Orientales (1) ; Haut-Rhin (1) ; Rhône (3) ; Saône-et-Loire (2) ; Savoie (2) ; Haute-Savoie (4) ; Seine Maritime (9) ; Seine-et-Marne (5) ; Seine-saint-Denis (1) ; Somme (5) ; Tarn (11) ; Tarn-et-Garonne (2) ; Val d’Oise (2) ; Vaucluse (2) ; Vendée (3) ; Vosges (3) ; Yonne (2) ; Yvelines (2) ; Outre-mer (1)

    OdpowiedzUsuń
  8. W internecie można odnaleźć wiele filmików dokumentujących wyburzanie zabytkowych obiektów sakralnych we Francji. Aby przekazać skalę tego zjawiska zamieszczam udokumentowaną listę 18 zburzonych kościołów z zaznaczeniem departamentu:
    Allier (1)
    1. kościół L’église Saint-Blaise w Breuil
    Alpes maritime (1)
    1. kościół Notre-Dame-de-Lourdes w Nicei, rozebrany w 2003 roku, na jego miejscu powstał biurowiec z kaplicą.
    Aude (1)
    1. kościół w Gruissan, rozebrany 18 kwietnia 2010, aby na jego miejscu postawić 4 domki blisko plaży.
    Hérault (1)
    1. kościół św. Piusa X w Béziers, rozebrany 19 lutego 2013.
    Loire Atlantique (1)
    1. kościół Contrie, rozebrany 13 kwietnia 2011.
    Maine-et-Loire (2)
    1. kościół Saint-Aubin-du-Pavoil, rozebrany 17 stycznia 2013.
    2. kościół Saint Georges des Gardes, rozebrany 2006.
    Mayenne (1)
    1. kościół Belgeard w budynku z XII wieku, rozebrany 23 kwietnia 2003.
    Nord (3)
    1. kościół w Roubaix rozebrany 18 stycznia 2012.
    2. kościół w Nord Eclair zburzony w grudniu 2008.
    3. kościół Saint-Paul à Haubourdin zburzony w 2003, na tym miejscu pobudowano budynek mieszkalny.
    Pas-de-Calais (1)
    1. kościół Sainte Marie rozebrano w 2006.
    Seine Maritime (2)
    1. kościół Saint-Aignan zburzony 2003.
    2. kościół Charles de Foucault w Grand-Quevilly zbudowany w 1960, rozebrany 27 lipca 2009.
    Tarn (1)
    1. kościół Parisot rozebrany 2002.
    Essonne (1)
    1. kościół Notre-Dame-de-la-Paix w Draveil zburzony 2005.
    Somme (1)
    1. kościół Saint-Jacques w Abbeville zburzony 29 kwietnia 2013.

    OdpowiedzUsuń
  9. Pan Kruk udowadnia, że poseł Krynicka ma rację. Trzeba tylko chcieć to zrozumieć.

    OdpowiedzUsuń
  10. kościoły winny być konserwowane nie z funduszy państwowych tyko ze środków związków wyznaniowych. Nie wiem w czym problem jeżeli takowe związki nie są zainteresowane dbaniem o nie czy wręcz porzucają je doprowadzając do ruiny co prowadzi do ich wyburzeń. Czemu więc państwo ma łożyć i utrzymywać to co nie jest jego własnością? . W myśl tego ja też uważam od dzisiaj mój dom za dziedzictwo narodowe stanowiąca przykład zamieszkania klasy średniej pierwszej połowy 21 wieku w Polsce północno wschodniej i z tego powodu pokrywanie przez państwo kosztów konserwacji mego domu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozmawiamy o kościołach we Francji. A tam wszystkie kościoły wybudowane przed 1905 rokiem są własnością państwa a nie Kościoła.

      Usuń
  11. "Pan Kruk udowadnia, że poseł Krynicka ma rację. Trzeba tylko chcieć to zrozumieć" kochany mnie uczono w szkole jak mam pisać i jak mam czytać ze zrozumieniem oraz jak się wypowiadać tak aby to co chce przekazać innym mogli oni zrozumieć. Z tego zdawałem egzaminy gimnazjalne ,maturalne , obroniłem pracę magisterską. Tak więc niech pani Krynicka będzie uprzejma ze względu przynajmniej na pełnioną funkcję publiczną do stosowania się do ogólnie przyjętych zasad a nie będzie potrzeba stosować specjalnej procedury tudzież pośrednictwa zauroczonego blogiera do pojmowania jej intelektualnych uniesień.

    OdpowiedzUsuń
  12. Czy to możliwe że zdjęcia samochodu Prezydenta Chrzanowskiego, prezentowane na forum z tradycją opluwania były zamieszczane przez osobę związaną blisko z Radcą Prawnym ??? Jeżeli tak, to chciałbym znać imię i nazwisko tego człowieka - żeby nigdy nie trafić na "takiego" prawnika w przyszłości...

    OdpowiedzUsuń
  13. juz na miescie mówią , kto atakował prezydenta w necie....niedługo się ludzie dowiedzą ...tyle co hejtu doznał ten człowiek i ataków w czasie wyborów to tylko człowiek z żelaza jest w stanie wytrzymać

    OdpowiedzUsuń
  14. Nie od dziś wiadomo, że prezydenta atakowali w sieci portal z tradycjami, no i sąsiadujący z ratuszem jezioro Narew. Tyle, że ten z tradycjami robił to otwarcie, a ten drugi "pod przykrywką". Prezydent ma łeb na karku i w przyszłości będzie wiedział komu cześć, komu chwała. A o pewnych osóbkach związanych blisko z radcą prawnym też co nieco słyszałem. Trzeba dodać również jakie były snute plany i kto się z kim układał ( z urzędu i jeziora Narew) na rzecznika prasowego. Tych przekrętów, obelg, ataków, kopanie pod prezydentem dołków było multum. Dziwię się, że te osoby potrafią jakby nigdy nic spojrzeć w oczy włodarzowi.

    OdpowiedzUsuń
  15. odnośnie tej pompowanej medialnie akcji ataków internetowych na prezydenta to nie przypominam sobie aby to nie była konstruktywna krytyka której miłościwie panujący raczej nie lubi a do której musi się przyzwyczaić z racji sprawowania publicznie urzedu. Natomiast w drugą stronę wobec pani Muzyk mielismy do czynienia faktycznie z wulgarną , obleżywą kampanią internetową skierowaną na zdyskredytowanie tej osoby jako kandydatki na prezydenta. W sumie pierwszy raz coś takiego zaistniało w historii wyborów samorządowych w tym mieście i miało wpływ na wynik wyborów.Pisze miało bo sam tego doświadczyłem gdy moja sąsiadka tuz przed głosowaniem podekscytowana recytowała na jednym wydechu wszystkie argumenty przeciw jej kandydaturze żywcem wyjęte z internetowego hejtu Na moje pytanie skąd ona posiada takie informacje i czy zna osobiście postać o której się tak wypowiada usłyszałem " przecież piszą o tym w internecie" . Po czym zostałem obdarowany pogardliwym spojrzeniem. No niech mnie ktoś tu nie usiłuje przekonywać ,że kampania hejtu rozpętana w internecie przeciw Muzyk nie miała wpływu na wynik wyborów. z powazaniem

    OdpowiedzUsuń
  16. Pan Kruk to robi dobrą lekturę. Mógłby stworzyć gazetę z prawdziwego zdarzenia,a nie te szmatławce.

    OdpowiedzUsuń
  17. Temat artykułu jest o pani poseł Krynickiej, a wy tu wyjeżdżacie znów z tą Muzyk. Jeszcze jej zbyt mało????? Jeszcze trzeba rozdmuchiwać? Przegrała, bo inny kandydat miał większe poparcie, a tak zwany "hejt" również był na niego. Miał naprawdę ciężko, bo poparcie medialne miała większe ona: Czwórka, Narew, Nadzieja, Trwam , w Zasięgu, no i najważniejsze poparcie mafia biskupia , władcy pierścieni.

    OdpowiedzUsuń
  18. Benia na szefa łomżyńskiego PiS ! Do boju!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…