Trzeba zrobić audyt zewnętrzny a nie przenosić biuro…

Bardzo uważnie wysłuchałem wczorajszych wypowiedzi starosty Lecha Szabłowskiego, który na antenie „Radia Nadzieja” wypowiadał się m.in. na temat Łomżyńskiego Forum Samorządowego. Jak zwykle pan Szabłowski popisał się swoimi zdolnościami oratorskimi, których to zdolności nie można jemu odmówić. Z bardziej merytorycznych wątków, jako słuchacz dowiedziałem się, że stowarzyszenie praktycznie jest pośrednikiem w rozdawaniu pieniędzy. Często są to niemałe kwoty. Zapytać można, czy pośrednik do tego celu jest potrzebny? Tym bardziej, że powoli wychodzi na jaw, że duży wpływ na funkcjonowanie tego stowarzyszenia mają względy polityczne. Czy wojewoda, chcący np. przekazać pieniądze na opiekę zdrowotną i badanie dzieci i młodzieży dla poszczególnych gmin musi to robić za pośrednictwem stowarzyszenia? Czy wojewoda chcący przekazać pieniądze dla gminy na poprawę stanu dróg musi to robić za pośrednictwem stowarzyszenia? Czy podmioty chcące wesprzeć oświatę potrzebują pośrednika? Owszem, w kupie siła, ale pod warunkiem, że wszystko funkcjonuje jak w zdrowym organizmie i w oparciu o partnerskie relacje.

Prezes Lech Szabłowski bardzo ładnie mówił o stowarzyszeniu ŁFS, unikając przy tym udzielenia precyzyjnej odpowiedzi, dlaczego jego zdaniem Miasto Łomża chce wyjść z tego stowarzyszenia? Swoimi zdolnościami oratorskimi sprowadził to zagadnienie do poziomu błahostki. W poprzednim swoim felietonie http://lomza-tuiteraz.blogspot.com/2020/02/starosta-lech-szabowski-lubi-bywac.html starałem się udowodnić, że sprawa jest poważniejsza, niż się to prezesowi Szabłowskiemu wydaje. Mam nawet śmiałość przyznać, że sprawa jest bardzo poważna. Sądzę, że radni Rady Miasta na najbliższej sesji trafią do sedna sprawy i podejmą stosowną decyzję.

Prezes stowarzyszenia Lech Szabłowski objął tę funkcję po pierwszej kadencji jego funkcjonowania. Spodziewałem się, po sygnałach, jakie docierały do łomżyńskich środowisk nie tylko w formie plotek, że rozpocznie swoje urzędowanie od audytu zewnętrznego, który pozwoliłby na ocenę dotychczasowej działalności stowarzyszenia. Bądź co bądź skupia ono sporą ilość podmiotów jednostek samorządu terytorialnego i przy realizacji projektów rozporządza sporymi kwotami. W świetle tego audyt tego typu jest wręcz niezbędny. Sądzę, że podmioty skupione w stowarzyszeniu chętnie poznałyby prawidłowość realizowanych dotychczas projektów: kto, ile i kiedy! Mam na myśli audyt finansowy, ale nie tylko. Powinien on również dotyczyć innych aspektów funkcjonowania stowarzyszenia, jak jego działalności, systemu pozyskiwania i wydawania środków finansowych. Tylko w ten sposób można uwiarygodnić działanie stowarzyszenia oraz zaspokoić oczekiwania podmiotów w nim skupionych, które łożą środki na jego statutowe funkcjonowanie. Audyt byłby również w stanie określić, czy czytelność działań jest adekwatna do rzeczywistości. Ponadto przeprowadzenie tego audytu byłoby bezpiecznikiem, dla mogących się wkraść zachowań korupcjogennych, czego przy dysponowaniu tak poważnymi kwotami nie można wykluczyć.

Prezes Lech Szabłowski tym czasem skupił się nad przeniesieniem biura stowarzyszenia do innej  siedziby, co wiąże się ze zmianami w zapisach KRS, jednocześnie podając tego powód nie bardzo adekwatny do całej tej operacji, który w moim przekonaniu nosi znamiona politycznej gry. Prowadząca program oraz prezes Szabłowski z góry założyli, że mieszkańcy Łomży po wyjściu Miasta Łomża z ŁFS stracą, co jest poglądem populistycznym i, w moim odczuciu, brzydką próbą poróżnienia władz i samorządu z mieszkańcami miasta. Co stracą, prezes dokładnie nie sprecyzował, bo mimo jego zdolności oratorskich jest to nie do określenia. Przy podobnym toku rozumowania, można mówić, że miasto zyska, jeśli wpisze się w zapowiadane i możliwe do pozyskania projekty. Pozdrawiam Czytelników.

PS. Podkreślę. Przeprowadzenie audytu zewnętrznego w organizacji, jaką jest Łomżyńskie Forum Samorządowe ma na celu usprawnienie funkcjonowania w nim systemu zarządzania finansami i określenie prawidłowości realizacji projektów. W dzisiejszych czasach takie badanie jest standardem. Nie powinno się zatem uciekać z biurem w inne miejsce, bo to dziwne jest, mało poważne i uwłaczające Miastu Łomża, lecz zbadać, jak dotychczas stowarzyszenie działało i jak zaspakajało oczekiwania. I prezes powinien być przez stowarzyszenie do tego zobowiązany, czy mu się to podoba, czy też nie.

Komentarze

  1. Miasto tylko zyska. Szabłowski jest w ogromnym błędzie, głupio mu się przyznać że taki partner odchodzi z powodu ? Dlatego leje wodę i mówi o wszystkim, czyli o niczym. Nie potrafi wyjaśnić rzeczowo co się stało, dlaczego miasto odchodzi a jako prezes chyba powinien wiedzieć takie rzeczy, w innym wypadku może zmienić prezesa? Skoro nie umie skupić wokół siebie ludzi, a ludzie odchodzą i nie mają chęci współpracować i wybierają inną formę współpracy. To będzie początek upadku tego forum.
    Jestem za audytem, szczególnie chciałbym się dowiedzieć kto stworzył stronę internetową forum, za ile i kto ją administruje i za ile. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Starosta i Stonoga, następna część.

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam sięgać do archiwów, to kopalnia wiedzy jest. Sięgnąłem tym razem do wyników głosowania uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przystąpienie Miasta Łomży do stowarzyszenia „Łomżyńskie Forum Samorządowe”, jakie miało miejsce podczas sesji Rady Miasta Łomży w dniu 26 sierpnia 2015 roku – za było 15 radnych /W. Chludziński, I. Cieślik, D. Domasiewicz, H. Gałązka, W. Grzymała, Ł. Kasprowski, B. Krynicka, J. Mieczkowski, W. Mężyńska, B. Olbryś, Z. Prosiński, E. Śledziewska, A. Wojtkowski, T. Zaremba, A. Zwierzyński/, przeciw głosowało 2 radnych /M. Borysewicz, E. Rabczyńska/, wstrzymało się od głosu 3 radnych /E.M. Chudzińska, A. Konopka, S. Oszkinis/, 3 radnych było nieobecnych podczas głosowania /A.M. Godlewska, M. Jóskowiak, J. Olszewski/.

    Warto przy tym zauważyć jedno „zjawisko”, jakie miało miejsce na ww. sesji. Otóż w czasie trwania sesji dokonano trzykrotnego sprawdzenia obecności, miało to miejsce o godz.: 10:00, 12:07 i 15:11. Na każdej z tych trzech list potwierdzono obecność radnych M. Jóskowiak i J. Olszewski. Głosowanie nad ww. uchwałą miało miejsce o godz. 13.49. Radni Jóskowiak i Olszewski nie byli obecni na sali obrad i nie wzięli udziału w głosowaniu uchwały o wstąpieniu Miasta Łomży do stowarzyszenia „Łomżyńskie Forum Samorządowe”.
    Nie doszukuję się w podanych wyżej danych czegoś nadzwyczajnego, po prostu przywołałem je dla porządku rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
  4. Sprawa jest wyłącznie polityczna. Moim zdaniem to zemsta PiS na prezydencie i jego zastępcy, którzy nie chcą się im podporządkować. Wędrowanie biura za prezesem, to argument na poziomie piaskownicy, po prostu głupota.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jestem pod wrażeniem. Świetny artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeśli chodzi o audyty płacowe i to jak je przeprowadzać, polecam wam przeczytać informacje w tym artykule https://www.polskibiznes.info/kiedy-przeprowadzic-audyt-placowy/ . Na pewno znajdziecie tu odpwiedzi na swoje pytania z wiązane właśnie z tym tematem

    OdpowiedzUsuń
  7. Jeżeli szukacie sprawdzonej firmy, która zajmuje sie audytami prawnymi to zdecydowanie polecam Wam przeczytać artykuł ze strony https://mamyrade.pl/firma-przeprowadzajaca-audyt-jak-ja-wybrac/ . Dowiecie się w nim na czym polega taki audyt i na co zwracać uwagę podczas wyboru firmy zajmującej sie takimi audytami.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jeśli szukacie informacji na temat audytów, zajrzyjcie na stronę internetową https://students.pl/artykuly/co-to-jest-audyt/. Znajduje się tam artykuł, który porusza ten temat.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…