Łomżyński Pakiet Antykryzysowy zakłada…

Miasto Łomża opracowało Łomżyński Pakiet Antykryzysowy mający wesprzeć lokalnych przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Jego projekt wraz z uchwałami trafił już do radnych i będzie rozpatrywany na najbliższej sesji.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podkreśla, że w sytuacji w jakiej znalazła się polska gospodarka wsparcie dla lokalnych przedsiębiorców jest konieczne. - Tarcza antykryzysowa wprowadzona przez polski rząd daje spore możliwości, ale jako samorządowcy musimy podejmować kolejne działania, które pomogą ochronić gospodarkę miasta i miejsca pracy – mówi włodarz miasta dodając, że w związku z zaistniałą sytuacją dojdzie do sporych zmian w miejskim budżecie, a wiele zadań czy wydarzeń zostanie odwołanych lub przesuniętych w czasie. Za przykład podaje m.in. Dni Łomży, które miasto planowało tradycyjnie zorganizować w połowie czerwca.

Łomżyński Pakiet Antykryzysowy zakłada przedłużenie o kolejne 3 miesiące wprowadzonych wcześniej ulg dla najemców prowadzących działalność na terenie Miejskiej Hali Targowej oraz innych lokalach użytkowych stanowiących własność Miasta Łomża. Nie ma jednak już podziału zniżek, a 99-procentowa bonifikata stawek czynszu będzie obowiązywała  wszystkich, którzy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej w związku z sytuacją epidemiczną i rządowymi obostrzeniami lub też ją ograniczyli. Zarządzenie zostało już podpisane przez prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, a wnioski do Urzędu Miejskiego w Łomży można składać do 10 maja. Włodarz miasta zachęca również prezesów spółdzielni mieszkaniowych i innych zarządców nieruchomości, o wprowadzenie zniżek dla najemców lokali znajdujących się w ich zasobach.

Bonifikata przysługuje również nowo powstałym mikroprzedsiębiorstwom, małym przedsiębiorstwom oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą nie dłużej niż 2 lata inkubowanym w Parku Przemysłowego Łomża, których płynność finansowa uległa pogorszeniu poprzez spadek sprzedaży towarów lub usług w okresie od marca do czerwca tego roku w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19. I tak 50-procentowa bonifikata za dany miesiąc będzie przysługiwała najemcom, u których sprzedaż towarów lub usług spadła o minimum 70%, 30-procentowa jeżeli spadek nastąpił o minimum 50%. Z kolei odroczenie lub rozłożenie na raty do 30 września 2020 r. czynszu najmu lokalu będzie można zastosować w przypadku spadku o min. 30%. Warto dodać, że w zasobach PPŁ lokale wynajmuje ponad 60 najemców, a większość z nich prowadzi w tej chwili ograniczoną działalność.

Przedsiębiorcy, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, mogą liczyć na przedłużenie – do dnia 30 września 2020 r. – terminu płatności rat podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Warunkiem jest  niezaleganie w opłatach podatku od nieruchomości do końca marca 2020 r. Prowadzącym działalność nie będzie też naliczana opłata prolongacyjna w przypadku odroczenia terminu płatności lub rozłożenia na raty zobowiązań podatkowych, powstałych w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego, stanu epidemii i innych wprowadzonych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2.

Przedsiębiorcy, których szczególnie dotknęła kryzysowa sytuacja wynikająca z epidemii koronawirusa mogą składać indywidualne wnioski do Prezydenta Miasta Łomża o zwolnienie z podatku od nieruchomości na mocy art. 67 a Ordynacji podatkowej. Możliwe będzie przy tym odroczenie terminu płatności podatku lub rozłożenia go na raty, odroczenie lub rozłożenie na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek oraz umorzenie w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłatę prolongacyjną.

Jak zaznacza zastępca prezydenta Łomży Andrzej Garlicki, zaproponowane ulgi są wynikiem analizy potrzeb przedsiębiorców oraz możliwości budżetowych Miasta Łomża. - Łomżyński Pakiet Antykryzysowy może zostać rozszerzony o dalsze działania w zależności od rozwoju sytuacji.  Jeżeli się okaże, że niezbędnym wsparciem będzie konieczność zwolnienia z podatku od nieruchomości na mocy uchwały, to także i taka możliwość będzie rozważana – dodaje zastępca prezydenta.
(źródło: www.lomza.pl)

Komentarze

  1. To wielki sukces Pana Prezydenta Chrzanowskiego

    OdpowiedzUsuń
  2. To wielki sukces Prezydenta

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze to coś. Tak krawiec kraje jak mu materii staje. Nie przesadzajmy miasto przecież musi z czegoś żyć. A rządzący ze stolicy wcale nie są tacy hojni dla samorządów. Każą łatać dziury, które sami stworzyli. Teraz wszystko wychodzi na wierzch.

    OdpowiedzUsuń
  4. Tylko diet żeby nie ruszali.Nie po to 12 budowalim.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…