Port Łomża powitał II Festiwal „Szanty nad Narwią”
Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska, która od lat swoimi przedsięwzięciami stara się promować łomżyńskie bulwary oraz Port Łomża, zaprosiła w tym roku trzy topowe w Polsce zespoły szantowe: Mechanicy Shanty, Flash Creep i Szkocka Trupa. Zarząd stowarzyszenia dostrzegając zainteresowanie szantami okazane przez łomżyńską publiczność w trakcie ubiegłorocznej imprezy plenerowej, dla uatrakcyjnienia wakacyjnej miejskiej oferty turystycznej oraz upowszechniania wodniackich i żeglarskich tradycji Łomży, wystąpiła we współpracy z MOSIR Łomża z inicjatywą organizacji otwartego cyklicznego festiwalu pieśni żeglarskiej „Szanty nad Narwią”. Znaczenie festiwalu podkreśliły dodatkowo honorowe patronaty nad imprezą Prezydenta Miasta Łomży i wójta gminy Piątnica.
Wysoki poziom artystyczny wykonawców zaprezentowany w trakcie festiwalu, dowiódł trafności wyboru zespołów, a doskonałe nagłośnienie, którego jakość podkreślali w trakcie swoich występów artyści, tylko dopełniło nastrojowego klimat całości. Zaprezentowane w trakcie koncertu standardy pieśni morza, jak również nowsze kompozycje z pogranicza folkloru irlandzkiego, szkockiego i angielskiego, podbiły serca uczestników festiwalu. Dowiodły tego także, liczne tego wieczoru bisy i fakt, że publiczność wypuściła ze sceny lidera „Mechaników Shanty” dopiero po wielokrotnych bisach i finałowym wykonaniu a’capella „Pożegnania Liverpoolu”.
Do zobaczenia za rok
Coroczna realizacja Festiwalu „Szanty nad Narwią” i włączenie się Łomży do ogólnopolskiego kalendarza przeglądów i festiwali pieśni ludzi morza, rozszerzyły ofertę kulturalną skierowaną w okresie letnim do mieszkańców naszego makroregionu oraz jego gości, jak również wsparły promocję walorów łomżyńskich bulwarów i pobliskich atrakcji turystycznych. Potwierdziła to obecność pośród kilkuset osobowej publiczności festiwalu, licznej grupy gości z Ostrołęki, Augustowa, Białegostoku, Olsztyna i okolicznych miejscowości. Trud organizacji całości przedsięwzięcia możliwy był do udźwignięcia dzięki jego współfinansowaniu jako zadania publicznego, ze środków Urzędu Miasta Łomży. Z uwagi na obostrzenia pandemiczne wydarzenie podlegało rygorom rejestracji jego uczestników. Do zobaczenia za rok.
Szkocka Trupa - to zespół, który w 2004 r. założył Henryk Czekała „Szkot“, na co dzień lider grupy „Mechanicy Shanty”, a jeszcze wcześniej współzałożyciel Ryczących Dwudziestek. Na koncertach Szkockiej Trupy można usłyszeć obok siebie takie hity żeglarskiej sceny jak „Hiszpańskie dziewczyny“, „Cztery piwka“, „Umbriaga“, „Jacht rock’n’roll“ czy „Klipry”, „Wzgórza Walii”, „Maui” i „Miasto” jednak w nowych aranżacjach, inaczej interpretowane, inaczej zaśpiewane i zagrane. Bluegrassowe, bluesowe, countrowe, czy folkowe wersje znanych utworów doskonale wypadają zarówno w kameralnym otoczeniu (tawerna, klub, dom kultury), jak i na dużych, plenerowych imprezach (festiwale, regaty, święta miast).
Flash Creep - zespół oficjalną działalność rozpoczął od koncertu w tawernie "Stary Port" w Krakowie w styczniu 2004 roku. Od tej pory wielokrotnie byli zaproszeni na festiwale m.in. w Białymstoku, Sandomierzu, Mikołajkach, Łodzi, Krakowie, Chorzowie i Poznaniu. Repertuar zespołu stanowią pieśni i ballady morskie, stylizacje szantowe, celtycka i amerykańska muzyka ludowa oraz utwory autorskie. W 2005 r. w uznaniu wysokiego poziomu wykonawstwa zdobyli Nagrodę Wojewody Małopolskiego za najlepszy debiut "Shanties", a w 2006 - Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za współczesną piosenkę żeglarską ("Cukier do ładowni"). W dorobku znane autorskie kompozycje: Nirwana, Sen, Ja wiem, Odyseja, Życie na pół, Dziwny skrzypek, Dziewczyna na brzegu.
.Mechanicy Shanty – polski zespół szantowy założony w 1985 na Harcerskich Warsztatach Kultury Marynistycznej w Gdyni. Laureaci licznych nagród na najbardziej znanych festiwalach pieśni morskiej i żeglarskiej w Polsce i za granicą, z niepowtarzalnym wokalistą i autorem tekstów Henrykiem Czekałą – „Szkotem”. Zespół jest także wydawcą profesjonalnych autorskich płyt, a w ich repertuarze poza tradycyjną szantą, znajdują miejsce utwory z pogranicza irish folku, bluegrass"u, country i innych gatunków muzycznych. Autorzy znanych hitów: "Żegluj", "Marco Polo", "Herzegen Cecille", "Maui", "Pacyfik", "Dziki włóczęga", "Green Horn". Na koncie mają m.in. nagrody za piosenki premierowe, za interpretację szant klasycznych, kilka Grand Prix – m.in. "Shanties 2004", tytuł zespołu X-lecia, czy te najbardziej cenione – Publiczności.
/LOT Ziemia Łomżyńska/
Komentarze
Prześlij komentarz