Samorządy, a zwłaszcza powiaty i miasta na prawach powiatu coraz częściej są zmuszone wspierać Policję…


Twierdzenie, że miasto na patrole Policji nie ma  a na Dni Łomży ma jest, mówiąc delikatnie, niepoważne. Natomiast porównywanie tych dwóch kwot jest po prostu prostackie. Takimi przykładami „pod publikę”, że na jedno jest a na drugie nie ma można z kapelusza sypać do woli. Obarczanie zaś prezydenta miasta za taki a nie inny podział środków, w tych akurat dwóch przypadkach w klasycznym wydaniu mija się nie tylko z prawdą, lecz również z rozsądkiem.

Spójrzmy prawdzie w oczy. Przez wiele miesięcy ubiegłego roku, reprezentanci różnych ugrupowań, którzy kandydowali do samorządu /i w części radnymi zostali/ forsowali pogląd, że trzeba powoli obcinać różne wydatki i starać się z czasem doprowadzić do zrównoważenia przychodów i wydatków budżetowych. Tak też się dzieje, mamy na to namacalne przykłady, że prezydent Chrzanowski stara się sprostać kierowanym w jego stronę sugestiom samorządu.

Miastem rządzi samorząd, prezydent jest projektodawcą, ale przede wszystkim wykonawcą woli samorządu. Na etapie pierwszego czytania budżetu na 2019 rok, radni otrzymali informację ile i na co ma być wydatkowany publiczny grosz. Podczas głosowania budżetu wniesiono autopoprawki prezydenta do jego projektu, które przede wszystkim obejmowały sugestie zgłaszane przez radnych podczas posiedzeń komisji stałych rady. Samorząd miał pełną świadomość, jaka kwota na patrole Policji w 2019 roku będzie przeznaczona i nie wnosili zastrzeżeń. Mieli również świadomość, w jak dużym zakresie zostały pomniejszone środki na promocję miasta w stosunku do lat poprzednich. Przed głosowaniem uchwały budżetowej radni nie wnosili żadnych uwag do ostatecznego projektu. Za przyjęciem głosowało 23 radnych, czyli wszyscy, 100 procent, co w historii Łomży było precedensem i świadczy, że samorząd jest zgodny co do zaproponowanej przez prezydenta gospodarki finansowej miasta na 2019 rok.

Dni Łomży to przede wszystkim wielkie święto mieszkańców miasta. Wypada obchodzić je godnie, gdyby odbyło się to inaczej nie chciałbym być w skórze władz miasta. Dodać jednak trzeba, że Dni Łomży to również promocja miasta. Z wyliczeń ekspertów wynika, że dziś samorządy przeznaczają na promocję około 0,5 proc. swoich budżetów. To więcej niż dotychczas, ale ich zdaniem to wciąż zbyt mało. Analitycy od tych spraw wyrażają pogląd, że poziom wydatków na promocję mógłby sięgać od 2 do 5 proc., byłoby to korzystne i zdrowe dla miasta. Łomża wydaje tyle, na ile ją stać.

Ci sami analitycy stwierdzają, że prawo nie wspiera samorządów, że spychane są na samorządy wciąż nowe problemy, które niemało kosztują. Samorządy, a zwłaszcza powiaty i miasta na prawach powiatu coraz częściej są zmuszone wspierać Policję, m.in. poprzez zakup paliwa, zakup wyposażenia dla komisariatów, opłacanie dodatkowych patroli, dofinansowywanie inwestycji, fundowanie nagród z okazji Święta Policji. Łomża na ile może wpisuje się w tę pomoc. Jednak polityka ta budzi coraz większe wątpliwości, składane są w tej sprawie do Sejmu petycje. Samorządy ledwo zipią, rezygnują z wielu spraw, by wesprzeć Policję i zadbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Ale czy jest to powód, by rezygnować lub zubożać formę np. obchodów Dni Miasta? Twierdzę, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego. Natomiast podpowiadam, że minister Zieliński, mieszkaniec naszego pięknego Podlasia, gdyby tylko chciał, mógłby wygospodarować środki, aby w części pokryć wydatki na dodatkowe patrole Policji w podlaskim. Na pewno trafiłby na pierwsze strony gazet, a ich czytelnicy bardziej by to docenili niż niejedną defiladę, w których minister systematycznie uczestniczy. Byłoby więc dwa w jednym – autentyczny sukces ministra i zwiększone bezpieczeństwo mieszkańców Podlasia, a więc również i łomżyniaków. Pozdrawiam Czytelników. 

PS. W innych krajach o bezpieczeństwo dba nie tylko Policja, lecz również sami mieszkańcy. Warto się zatem zastanowić, na ile jesteśmy w stanie w tym obszarze Policję wesprzeć chociaż w minimalnym zakresie, poprzez np. natychmiastowe informowanie Ich o dziwnych zachowaniach i zdarzeniach. Wierzcie mi, to działa, ma moc sprawczą. Musimy zrozumieć, że władza nie jest w stanie wszystkiego za nas zrobić. Powinniśmy poczuwać się do obowiązku, by ją wesprzeć.

Komentarze

  1. Panie Kruk racja samorządy są obciążane wszystkim!! Reformy szkolnictwa na poziomie ministerialnym wiadomo jakie są a samorząd niech sobie radzi. Za co ? Podwyżki dla nauczycieli? Za co ? Ministerstwo da, to ok...ale wiemy jak jest naprawdę. Policja ? A co oni robią dobrego ? Od wezwania godzinę jadą, nie umieją monitoringu zabezpieczyć na czas. To jest policja ? To jest żenada. Niech się sami zrekonstruują. Samochodem jadą do wezwania że człowiek sam sobie poradzi prędzej, a rowery? To żart jakiś, jeżeli samochodem zabiera to im dużo czasu to rowery są kpiną , a dla nich przyjemną rekreacją w czasie pracy. Minister kocha naszą Łomżę, niech więc im daje. Tu są jego wszyscy ulubieńcy, Biskupi, Proboszczowie, kandydatki na stołki, policja na zawołanie która wykopuje maszty z flagą UE. Nie widzę problemu żeby sypał tu kasą jak policja sypała konfetti.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy policja wyjaśniła już sprawę rozbitej szyby w samochodzie prezydenta Chrzanowskiego ????
    Czy wie co to monitoring i ile czasu są zapisywane na nim nagrania ???
    Ja bym nawet starego składaka nie dał dla takich mundurowych.

    OdpowiedzUsuń
  3. Jak zniszczyli samochod prezydenta to fillm z monitoringu zniknal...nie wierzę że sam zniknął...nie potrafia dopilnowac tak prostej rzeczy to kasa im sie nie nalezy, policyjna fuszerka i tyle.

    OdpowiedzUsuń
  4. U Mariusza znowu akcja. W bud. w którym mieszka jakiś psychol z butelką wódki w ręku nie mógł otworzyć drzwi do swojego mieszkania. Pobił wódkę, pokaleczył się i dostał szału. Mieszkańcy zadzwonili na pogotowie i policję. Pogotowie przyjechało natychmiast natomiast Policja za godzinę. Ciekawe czy Kazańska albo 26 albo 28 jest w Policji łomżyńskiej wpisane do zeszytu jest nie śpieszyć się. Czy to jest zalecenie tego pana z Suwałk. ą co by było gdyby ten pan w amoku spotka l na swojej drodze dzieci. Mogła by c tragedia. O tym panu z tego bloku Policja prawdopodobnie wszystko wie ale nic nie robi. Myśli niech Mariusz się martwi. A czy miasto daje na rzecz policji jakąś kasę. Myślę , że nie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Kiedy w sobotę na spotkaniu ekip NotreDame viceprezydent Garlicki odczytał śliczny llst od prezydenta Chrzanowskiego, gospodarz tego spotkania bp Stepnowski zrobił się cały czerwony z zazdrości, złości i msciwosci. Ot, nasz pasterz w krótkich majtkach.

    OdpowiedzUsuń
  6. Znowu w Łomży afera. Skończyła się kadencja Łomżyńskiego Forum Samorządowego a więc Cruella de Nutka ruszyła do akcji. Uknuła perfidny plan wybrania siebie na Prezesa w sposób niezgodny z prawem. Nawet została zarezerwowana sala w Polonezie czytaj Gromadzie a następnego dnia zamówienie odwołano. Dyrekcja Poloneza była bardzo zdziwiona a jest nowa to jeszcze nie wie na co stać Panią Cruellę de Nutka. Jej niecne knowania zostały chyba zauważone w Urzędzie. Ktoś przypomniał sobie , że pokój obsługujący Łomżyńskie Forum Samorządowe znajduje się w Ratuszu. Szpieg w Ratuszu to bardzo ciekawe. Minęło pół roku z hakiem od wyborów a piąta kolumna działa dalej. Macki Pani Cruelli de Nutki nie zostały odcięte. I tu zadaję wszystkim uczestnikom bloga pytanie -jak długo ta Pani będzie jeszcze siała intrygi i robiła przekręty. Myślę, że przysłowie niedługo się spełni: dopóty dzban wodę nosi dopóki mu się ucho nie urwie /czytaj bronak/.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cruella de mon Nutka dobre, dobre hahhahahahhahhaha. Taki pseudonim trafiony w dziesiątkę, nawet z wyglądu podobna.Z humorem dziś pójdę spać. Dzięki!!!!!!!!

      Usuń
  7. Jestem zawiedziony na ludziach, którzy rzekomo popierali prezydenta. Czy można być jednocześnie osobą lojalną, chcącą współpracować z prezydentem i przy tym pomagać dla człowieka który jako jeden z pierwszych napisał donos na Prezydenta ? Siał nienawiść, oczerniał i wskazał listę urzędników, którzy nie powinni pracować bo są czerwoni ? Zuch ma nagrodę... Panie prezydencie uprzejmie donoszę, bo być może Pan o tym nie wie. A na dodatek wczoraj na festynie Weta fotografowała się z największą kiełbasą wyborczą zeszłego roku. Smacznego !

    OdpowiedzUsuń
  8. Ja na miejscu pewnej osoby bym cicho czekał. Jeździł tu i tam, na zwiady. Dzwonił do tych i tamtych wypytując o pewne osoby, gdzie one wstępują, czy wstępują czy nie wstępują. Bo bardzo bym chciał wiedzieć. W między czasie, czekając na poważną funkcję, która mi się należy, robiłbym jakieś kursy, szkolenia, a może i podyplomówki z wszystkiego, ile wlezie, żeby potem mi nie zarzucili braku wiedzy - bo bardzo lubię wiedzieć. Jeszcze nie wiem gdzie będzie wolne miejsce, ale jeżdżę i szukam, bo kto szuka ten znajdzie. Bardzo chciałbym mieć jakąś funkcję ważną, poważną i na widoku, żeby pokazać się po prostu. Bo to może tyko początek będzie do czegoś jeszcze lepszego i wyżej, bo mi się należy i zasługuję na to. Grunt to piąć się wyżej, nie można spaść niżej niż się było, dlatego ciągle szukam i chcę. Każdy kanał jest ważny, wszędzie trzeba wetknąć nos i mówić prawdę o tym co się kiedyś wydarzyło. Tak budować swoją siłę. Ktoś w końcu mnie zauważy, bo trzeba pokazywać się wszędzie publicznie. Rozumiecie : koncerty, jakieś marsze, festyny, spacery, zakupy, restauracje, wiece...dużo by wymieniać - po prostu wszędzie tam gdzie najwięcej ludzi. Kościół to podstawa. O bez Koscioła to nic do przodu nie idzie, dlatego trzeba mieć wspaniałe relacje z tym i tamtym żeby ludzie widzieli. Ale najważniejsze przy budowaniu tej wizji siebie jest to żeby przy każdej najmniejszej okazji wytykać tych złych, którzy nie chcieli tak jak ja, ale ludzie ich bardziej chcieli. Także to jest przepis na to jak wychodzić swoje i dojść tam gdzie się chce. Kto wie jakie miejsce się zwolni ? A podyplomówki i kursy i szkolenia zawsze się przydadzą, wówczas pokażę że chcieć to móc. Pozdrawiam wszystkich, którym się chce tak samo jak mnie, jednocześnie nie pozdrawiam tych, którzy chcą mniej...bo to inna klasa społeczna, zupełnie nie dla mnie.

    OdpowiedzUsuń
  9. Tak dla porządku rzeczy:

    2015

    Zaplanowany przez KMP zakup samochodu oznakowanego z napędem na cztery koła za kwotę 40.000 zł, w ramach współfinansowania KGP z jednostkami samorządu terytorialnego. KWP z siedzibą w Radomiu w wyniku przeprowadzonego postępowanie przetargowego zakupiła i skierowała do KMP w Łomży samochód Skoda Yeti Active 1,4 . Zgodnie z Porozumieniem 198/2015 z dnia 12.06.2015 r. Miasto Łomża do przedmiotowego auta dołożyło 40.000 złotych (całkowita wartość pojazdu 83.503,76 zł.).

    Zaplanowaną kwotę 120 000,00 zł przeznaczono na dofinansowanie patroli pieszych Policji, zgodnie z podpisanymi porozumieniami pomiędzy PM a KMP.

    Współorganizacja programu Komendy Głównej Policji – Profilaktyka a Ty – 1500 zł, współorganizacja uroczystych obchodów święta Policji – 800 zł.

    W ramach utrzymania monitoringu miasta wydatkowano ok. 200 tys. zł na refundację kosztów zatrudnienia 4 osób obsługi Centrum Nadzoru w Komendzie Miejskiej Policji, Urząd pokrywa całkowite koszty ich zatrudnienia.

    2016

    Na dofinansowanie realizacji zadań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego (rekompensata pieniężna dla policjantów za pełnienie służby w wymiarze przekraczającym normę) zaplanowano wydatki w kwocie 125 000 zł. Środki wypłacano zgodnie z Porozumieniem Nr 25 /2016 z dnia 27 stycznia 2016 r., zawartym pomiędzy Prezydentem Miasta Łomża a Komendantem Miejskim Policji w Łomży. „Rozdział 75405 – Komendy powiatowe Policji” Zaplanowane środki w wysokości 50 000,00 zł, przeznaczono na wydatki inwestycyjne w kwocie 45 000,00 zł – opisano odrębnie.

    Na postawie porozumienia zawartego w dniu 08.08.2016r. pomiędzy Urzędem Miejskim w Łomży a Komendą Wojewódzką Policji w Białymstoku, w dniu 19.08.2016r. przekazano środki finansowe w kwocie 45 000,00 zł z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu sprzętu transportowego Policji na użytek Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

    W ramach utrzymania monitoringu miasta wydatkowano ok. 200 tys. zł na refundację kosztów zatrudnienia 4 osób obsługi Centrum Nadzoru w Komendzie Miejskiej Policji, Urząd pokrywa całkowite koszty ich zatrudnienia.

    OdpowiedzUsuń
  10. 2017

    Na dofinansowanie realizacji zadań z zakresu zapewnienia bezpieczeństwa publicznego (rekompensata pieniężna dla policjantów za pełnienie służby w wymiarze przekraczającym normę) zaplanowano wydatki w kwocie 125 000 zł. Środki wypłacano zgodnie z Porozumieniem Nr 104 /2017 z dnia 9 marca 2017 r., zawartym pomiędzy Prezydentem Miasta Łomża a Komendantem Miejskim Policji w Łomży. Środki wydatkowano w całości.

    Zaplanowane środki w wysokości 40 000,00 zł, przeznaczono na zakup sprzętu komputerowego w kwocie 15 896 zł oraz na wydatki inwestycyjne w kwocie 24 000,00 zł – dotacja przekazana w dniu 16.10.2017r. na dofinansowanie zakupu samochodu osobowego dla Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

    W ramach utrzymania monitoringu miasta wydatkowano ok. 200 tys. zł na refundację kosztów zatrudnienia 4 osób obsługi Centrum Nadzoru w Komendzie Miejskiej Policji, Urząd pokrywa całkowite koszty ich zatrudnienia.

    2018

    Dofinansowanie zadań z zakresu bezpieczeństwa publicznego (dodatkowe patrole policji) zaplanowano kwotę 80.000,00 zł. Pomiędzy Komendantem KMP w Łomży a Prezydentem Miasta Łomża podpisane zostało porozumienie na rekompensatę pieniężną za czas służby przekraczający normę określoną w ustawie o Policji, dla policjantów pełniących służbę w dyspozycji Komendanta Miejskiego Policji w Łomży, realizujących zadania z zakresu służby prewencyjnej. Do końca 2018 r. wydatkowano całą zaplanowaną kwotę.

    Na 2018 r. zaplanowano środki w wysokości 50.000,00 zł,: - zakup materiałów i wyposażenia - 15.000,00 zł, - zakupy inwestycyjne na potrzeby KMP- 35.000,00 zł. Na zadania bieżące wydatkowano 10.687,70 zł na zakupy materiałów i wyposażenia. Wydatki inwestycyjne w kwocie 35 000,00 zł – zakupy inwestycyjne na potrzeby KMP, dotacja przeznaczona na dofinansowanie zakupu oznakowanego samochodu osobowego dla Komendy Miejskiej Policji w Łomży.

    W larach 2015 - 2018 – 583.300 zł – dotacje na patrole, inwestycje, zakupy materiałów i wyposażenie, na 4 etaty obsługi Centrum Nadzoru w KMP – ok. 600.000 zł, a więc łącznie grubo ponad 1 mln zł.

    OdpowiedzUsuń
  11. Panie Marianie Kruk w całej liście tych dobrodziejstw, nie widzę patroli pod domem rodzinnym prezydenta ??? W czasie kampanii wyborczej ??? Co to były za patrole? A może to nowe miejsce postoju było, na ten okres ?
    Prędzej niż rowery, policja powinna postarać się o nowe buty, bo nachodzić się musieli w czasie kampanii wyborczej, nawet w miejscu pracy rodziców prezydenta pojawiali się kilka razy.
    Ewidentnie jakaś moda panowała na Chrzanowskich. Współczuję. W Kościele zakaz wypowiadania imienia i nazwiska Prezydenta, w policji działania nadzwyczajne - gorzej niż za komuny.

    OdpowiedzUsuń
  12. Prawda taka że człowiek sam pomoże szybciej drugiemu człowiekowi niżeli patrol przyjedzie. Przykre, ale prawdziwe. Złamanego centa bym nie dał właśnie za taką szybką reakcję. Nie obchodzi mnie że kasy brak, nawet jakby mieli turbo rakiety to by i tak było tak samo. Taka mentalność. Jak pijany człowiek z rozbitą głową leżał przy ulicy i mało na nią nie wpadł to nikt z przechodni nie reagował, niech rozjedzie go samochód - co za znieczulica. Nikt podejść nie chciał bo wiadomo smród i w ogóle. Wciągnąłem tego człowieka na chodnik z dala od jezdni, wezwałem policję i co ? Czekałem, czekałem i czekałem...i dopiero po długim czasie przybyli. Stali nad tym człowiekiem jak pan i władca i zastanawiali się co z nim zrobić. Żenujące patrzeć na to wszystko i słuchać ich dialogów...bezradności pod mundurem maczo.

    OdpowiedzUsuń
  13. Bardzo ciekawy wpis. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…