Prawdą, jest to na czym można się oprzeć, aby nie upaść...

Zamarłem. Informacja i okoliczności sprawy, które zakończyły się w dniu dzisiejszym dymisją jednego z wiceministrów w resorcie sprawiedliwości porażają i przerażają. Zmuszają do refleksji i głębszego zastanowienia się nad pojęciem prawdy. Zupełnie niedawno o prawdzie pisałem, jej roli i mocy, jaką posiada w konfrontacji z kłamstwem, oraz wartości nadrzędnej jaką z sobą niesie.

Jutro mija 452 rocznica urodzin św. Franciszka Salezego, francuskiego teologa, filozofa katolickiego, patrona dziennikarzy. Rocznica urodzin tego ważnego patrona oraz wspomniane przeze mnie wyżej wydarzenie z ostatniej doby zaprowadziły mnie na półkę z książkami, gdzie odnalazłem orędzie Ojca Świętego Franciszka z okazji 52. Światowego Dnia Środków Społecznego Przekazu pt. Prawda nas wyzwoli (J 8, 32). Fake news a dziennikarstwo pokoju. Zostało ono ogłoszone w dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka Salezego. Pozwalam sobie poniżej zacytować część trzecią orędzia, odnoszącą się do prawdy.

„Prawda was wyzwoli” (J 8,32).

„Ciągłe skażenie oszukańczym językiem kończy się bowiem zaciemnieniem wnętrza człowieka. Dostojewski napisał coś niezwykłego w tym względzie: „Ten, kto łże przed samym sobą i słucha własnych łgarstw, doprowadza się do tego, że już żadnej prawdy ni w sobie, ni wokół siebie nie znajduje i traci w końcu szacunek do siebie i do innych. Nie szanując nikogo kochać przestaje, a żeby, nie znając miłości, zająć się czymś i rozerwać, oddaje się żądzom i prymitywnym rozkoszom i osiąga stan całkowitego zbydlęcenia w rozpuście swej, a wszystko to z łgarstwa względem innych ludzi i samego siebie” (Bracia Karamazow, II, 2).

Jak się zatem bronić? Najbardziej radykalne antidotum na wirus fałszu to dać się oczyścić przez prawdę. W wizji chrześcijańskiej prawda nie jest wyłącznie rzeczywistością pojęciową, która dotyczy osądu rzeczy, określając je jako prawdziwe lub fałszywe. Prawda to nie tylko wydobywanie na światło rzeczy mrocznych, „odsłanianie rzeczywistości”, jak to określa starożytny grecki termin, aletheia (od a-lethès, „nie ukryte”), prowadzi do myślenia. Prawda ma związek z całym życiem. W Biblii niesie ona ze sobą znaczenie wsparcia, solidności, zaufania, jak sugeruje to rdzeń „aman”, z którego pochodzi również liturgiczne Amen. Prawdą, jest to na czym można się oprzeć, aby nie upaść. W tym sensie relacyjnym, jedynym prawdziwie wiarygodnym i godnym zaufania, na którego można liczyć, czyli „prawdziwym”, jest Bóg żyjący. Oto stwierdzenie Jezusa: „Ja jestem prawdą” (J 14, 6). Zatem człowiek znajduje i odkrywa na nowo prawdę, kiedy doświadcza jej w sobie jako wierność i niezawodność tego, kto go kocha. Tylko to wyzwala człowieka: „Prawda was wyzwoli” (J 8, 32).

Wyzwolenie z fałszu i poszukiwanie relacji: oto dwa składniki, których nie może zabraknąć, aby nasze słowa i nasze gesty były prawdziwe, autentyczne i wiarygodne. Aby rozpoznać prawdę należy przemyśleć to, co wspiera jedność i promuje dobro a także to co, przeciwnie, zmierza do izolowania, dzielenia i przeciwstawiania jednych drugim. Nie zyskuje się zatem rzeczywiście prawdy, gdy jest narzucona jako coś zewnętrznego i bezosobowego; wypływa ona natomiast ze swobodnych relacji między ludźmi, we wzajemnym wysłuchaniu siebie. Co więcej, nigdy nie przestajemy szukać prawdy, ponieważ coś fałszywego może zawsze się wkraść, nawet kiedy mówimy rzeczy prawdziwe. Bezsprzeczny argument może rzeczywiście opierać się na niezaprzeczalnych faktach, ale jeśli jest używany do zranienia drugiego i zdyskredytowania go w oczach innych, niezależnie od tego, jak bardzo wydawałoby się to słuszne, nie ma w sobie prawdy. Prawdę sformułowań możemy rozpoznać po owocach: jeśli budzą polemikę, podżegają do podziałów, tchną rezygnację lub jeśli przeciwnie prowadzą do świadomej i dojrzałej refleksji, konstruktywnego dialogu, do pożytecznej działalności”. Szczęść Boże.


Komentarze

  1. Pięknie napisane. Tylko gdzie prawdy szukac ? Wierzę że Pana Blog jest oparty na prawdzie, dlatego tu zaglądam.

    OdpowiedzUsuń
  2. wyszło szydło z worka czyli obciach na cztery fajery :-))

    OdpowiedzUsuń
  3. Prawda w oczy kole, a milczenie tylko to potwierdza!

    OdpowiedzUsuń
  4. albo PRAWDA albo NICOŚĆ

    OdpowiedzUsuń
  5. PRAWDA PRAWDA I TYLKO PRAWDA

    OdpowiedzUsuń
  6. Papież słusznie zauważa, że bez konstruktywnego dialogu nie mamy szans.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…