Społeczeństwo otwarte dla wszystkich pokoleń…

Za kilka dni 1 października, to już w najbliższy wtorek, Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, święto ustanowione w 1990 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, obchodzone corocznie. Kilka lat później (1999 r.) Ogólnopolska Rada Obchodów Roku Seniora w liście otwartym zwróciła się z apelem „o podejmowanie działań w środowiskach lokalnych, które przyniosą pomoc i radość Seniorom, a także pozwolą im aktywnie włączyć się w życie innych pokoleń”. Z tej okazji 1 października 1999 r. zainaugurowano Międzynarodowe Spotkanie Seniorów, które w tym dniu odbywa się każdego roku.

Spora część ludzi w podeszłym wieku niesłusznie przyjmuje postawę oczekiwania, co im los przyniesie. Jan Paweł II wprost mówił, że oczekiwanie nie jest właściwą postawą: Starzenie się nie jest złem, któremu trzeba się podporządkować, jest powołaniem, na które trzeba umieć odpowiedzieć. Papież był przewidujący, rozumiał wyzwania czasów, mówił: W miarę jak wzrastać będzie średnia długość życia, a w konsekwencji także liczba ludzi starszych, coraz bardziej konieczne będzie krzewienie kultury, która akceptuje i ceni starość, a nie spycha jej na margines społeczeństwa. Jan Paweł II mówił też o potrzebie stwarzania ludziom takich miejsc, gdzie będą się czuli użyteczni, potrzebni, będą mogli się samorealizować. Papież napisał: Na uwagę zasługują te wszystkie inicjatywy społeczne, dzięki którym ludzie starzy mogą nie tylko dbać o swoją kondycję fizyczną i intelektualną, ale rozwijać relacje z innymi oraz także stawać się przydatni, oddając innym swój czas, umiejętności i doświadczenie. Pozwala to zachować i pogłębiać wartość życia. W tym kontekście podkreślał również: Nie może się nazywać chrześcijaninem człowiek, który nie zrobił niczego dla drugiego człowieka. Jan Paweł II nawoływał Seniorów by nie byli biernymi, ale młodszemu pokoleniu nakazywał czcić ludzi starszych i odpowiedział co to oznacza: Czcić ludzi starszych to spełniać wobec nich trojaką powinność: akceptować ich obecność, pomagać im, doceniać ich zalety.

Celem tego święta jest przełamanie różnych stereotypów dotyczących ludzi starszych i starzenia się, a także wyeliminowanie dyskryminacji Seniorów. Sądzę, że od kilku lat władze i samorząd Łomży, pod szczególną kuratelą prezydenta Mariusza Chrzanowskiego, wzorcowo realizują przywołane przeze mnie przesłania Jana Pawła II oraz cele, jakie przyświecały inicjatorom powołania Międzynarodowego Dnia Osób Starszych i Międzynarodowe Spotkania Seniorów, których obchody przypadają na dzień 1 października. Trzymam kciuki za Seniorów oraz tych, którzy ich rozumieją, pomagają, wspierają i kochają. Pozdrawiam Czytelników. 

Komentarze

  1. Seniorzy to skarbnica wiedzy i doświadczenia dla młodych. Marzę o tym żeby ich bardziej zintegrować.Przeczytałem gdzieś że w do domów spokojnej starości, przychodzą rodziny, które przybyły za chlebem do kraju. Wiadomo zostawili tam swoje rodziny, swoich rodziców, dzieci dziadków. Przychodzą więc do domów spokojnej starości i tam dokonuje się coś wspaniałego. Samotni starsi ludzie mają namiastkę domu, wnuczków, a te rodziny zyskują zastępczą rodzinę w postaci dziadków dla swoich dzieci i również wsparcia dla siebie. Niesamowite rzeczy. Każda starość to jest potężna wiedza, mądrość, doświadczenie i dystans do życia. Może i nam młodym potrzeba czasem takiego wyluzowania. :) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Panie Kruk jestem seniorem. Dziękuję za ten artykuł. Bardzo dziękuję również Panu Prezydentowi Chrzanowskiemu, że tak wspaniale się o nas seniorów troszczy.

    OdpowiedzUsuń
  3. chrzanowski organizuje forum seniora ostatnio czytałam na stronie urzędu

    OdpowiedzUsuń
  4. Tak widać działania chrzana senioriada, szczepienia, bony seniora dba o naszych seniorów taki własnie powinień być gospodarz naszego miasta

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…