Ten papier „to trochę jak czeski film”, część 2 – żadnej kontroli nie będzie…

Jeden z komentatorów, sugerując, że moja dzisiejsza publikacja, której bohaterem jest radny Wiesław Grzymała może być chęcią „przywalenia temuż radnemu” spowodowała część 2. W przywołanym felietonie nie odniosłem się nawet słowem na temat samej kontroli. Jednak wywołany do tablicy odniosę się w części 2 do pomysłu kontroli w MPWiK, i nie z chęci „przywalenia temuż radnemu”, lecz w celu kolejnego potwierdzenia mojego poglądu, że prawda, prawo i fakty królują na niniejszym blogu.

Zacznę od tego, że nie jestem przeciwnikiem kontroli. Ale tylko w przypadku, gdy są prawem dozwolone. Czy ta zapowiedziana przez radnego Wiesława Grzymałę, szefa Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Łomży takie umocowanie prawne posiada? Mimo, że „prośbę” o kontrolę MPWiK sygnował swoim podpisem radny Wiesław Grzymała, zwolennik poprawnego procedowania wszystkiego, mam poważne wątpliwości. Właściwie nie będę krył, uważam, że szef Komisji rewizyjnej radny Grzymała umocował swe zamiary kontrolne w gigantycznym błędzie, co poniżej udowadniam.

Komisja rewizyjna dowodzona przez radnego Wiesława Grzymałę nie ma prawa kontrolować MPWiK i jakiejkolwiek innej spółki. Komisja ta bowiem jest ciałem wewnętrznym rady i wykonuje ona swą funkcję kontrolną i działania tylko w takim zakresie, w jakim ustawa powierzyła zadania kontrolne samej radzie, albowiem kompetencje tej komisji są pochodną uprawnień samej rady. Rada gminy, w omawianym przypadku Rada Miasta Łomży, została wyposażona przez ustawodawcę tylko w kompetencje do kontroli jednostek organizacyjnych i kompetencje te nie obejmują kontroli spółek ani spółdzielni. W przypadku, gdyby doszło do kontroli, jaką zaplanował radny Wiesław Grzymała w MPWiK doszłoby do złamania prawa. Komisja rewizyjna nie może kontrolować podmiotów niebędących żadnym z wymienionych w art. 18a ust. 1 ustawy o samorządzie  gminnym, w związku z czym rada wydając na to zgodę naruszyłaby w sposób istotny prawo. Wypływa to z zasady kompetencji.

W związku z tym przywołać trzeba jedną z podstawowych zasad prawa administracyjnego, którą jest zasada kompetencji a z niej wynika, iż normy kompetencyjne powinny być interpretowane w sposób ścisły i literalny, bez możliwości stosowania ich rozszerzającej wykładni oraz wprowadzania kompetencji w drodze analogii. Dla podkreślenia powagi sprawy dodać trzeba, że takie stanowisko wielokrotnie prezentował Trybunał Konstytucyjny w swym orzecznictwie. Zatem jeżeli organ stanowiący wychodzi poza wytyczne zawarte w uprawnieniu, to dochodzi do przekroczenia kompetencji, a więc następuje naruszenie prawa i to w stopniu bardzo istotnym.

I tak zbliżyłem się do finału, więc dodam, że stosownie do art. 91 ust. 1 u.s.t. uchwała lub zarządzenie organu gminy (czyt. rady miasta) sprzeczne z prawem są nieważne. Nie pozostaje nic innego radnemu Wiesławowi Grzymale, jak wycofanie tego bubla, który skierował do przewodniczącego Jana Olszewskiego, gdyż kontrola MPWiK oraz jakiejkolwiek innej spółki przez Komisję rewizyjną jest prawnie niedopuszczalna. Wyrok w takiej sprawie jest jeszcze ciepły. Aby jeszcze było ciekawiej, zapowiadam część 3 felietonu pn. >Ten papier „to trochę jak czeski film”<. Pozdrawiam Czytelników.

PS. W czasie przygotowywania niniejszego felietonu, dotarła do mnie informacja z miarodajnego źródła, że spora część radnych jest niemile zaskoczona brakiem kompetencji ze strony obecnego przewodniczącego Komisji rewizyjnej i rozważają wariant zmiany jej szefa.

Oprac. na podstawie - Wyrok WSA w Gliwicach z lipca 2019 r., sygn. III SA/GL 472/19.

Komentarze

  1. Podobnie jak autor też jestem zwolennikiem kontroli.
    Oczywiście pod warunkiem, że będą się odbywały zgodnie z prawem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiesław trzymaj się. Nie daj się zastraszyć. Widać ta kontrola boli przydupasów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Działanie zgodnie z prawem nie może być nazywane zastraszaniem. Ludzie opanujcie się!

      Usuń
    2. Jakie zastraszanie? Prawo jest prawo!

      Usuń
  3. Po co te pomówienia. Ludzie dobrze wiedzą kto jest w Łomży specjalistą od zastraszania.

    OdpowiedzUsuń
  4. Kilkakrotnie na niniejszym blogu wskazywałem zalety radnego Wiesława Grzymały, przedstawiałem go w pozytywnym świetle. Moich felietonów proszę nie interpretować, jako atak na p. Grzymałę, czy - broń Boże - zastraszanie. Podkreśliłem, że jestem za kontrolowaniem. Zwróciłem jedynie uwagę, że powinno to być robione zgodnie z prawem i przytoczyłem na tę okoliczność argumenty prawne. Uważam, że ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do działań Komisji Rewizyjnej. Proszę zatem nie stawiać mi nieuprawnionych zarzutów. Radny Wiesław Grzymała jest członkiem PiS, jemu szczególnie powinno zależeć, by samorząd działał w poczuciu troski o prawo i sprawiedliwość.

    OdpowiedzUsuń
  5. Z tego co przedstawił nam Pan Kruk wynika że prawo na taką kontrolę nie zezwala. Ostateczna decyzja czy dojedzie do tej kontroli należy do radnych. Ja myślę że na najbliższej sesji sprawa zostanie wyjaśniona przez prawników z ratusza.

    OdpowiedzUsuń
  6. Jeśli zgodnie z prawem kontrola nie będzie możliwa, to radni powinni zobowiązać Prezesa MPWiK do wystąpienia na sesji i udzielenia konkretnych odpowiedzi na zagadnienia zawarte w piśmie Komisji Rewizyjnej.

    OdpowiedzUsuń
  7. Dla sprostowania, zanim Pan Wiesław te pismo złożył, były plany żeby robić zmiany w radzie. Mało tego i te zmiany będą, bez względu na kontrolę, bo ona nie ma tu nic do rzeczy. PO prostu w Radzie trzeba zrobić porządek, czy to się komuś podoba czy nie, niech się mentalnie na to nastawi, że w życiu nie ma nic na stałego. Zobaczymy jak będzie funkcjonowała rada w nowej konfiguracji. Dość przeszkadzania i bezmyślnego nie bo nie. Jesteśmy po wyborach, widzimy jak rząd pogrywa, podwyżki itd. a wszystko na samorządy spada, przykład oświaty - ile Łomża będzie dokładała i kosztem czego ??? Była dobra zmiana w rządzie a teraz będzie dobra zmiana w Radzie.

    OdpowiedzUsuń
  8. Jakie zmiany w Radzie? O co chodzi? Ktoś coś?

    OdpowiedzUsuń
  9. Panie Wiesławie, Pan się nie boi. Alicja za Panem stoi.

    OdpowiedzUsuń
  10. wiesiek to wierny zolnierz pisuarow ..od zawsze z kolekiem..teraz po innej stronie barykady.nawet jak kolek kazał ,żeby nie brac innej pracy w armirze to towarzysz wiesław, wiernie siedział bez pracy...bo jak mozna pracowac w instutucji, gdzie rządzi platfoprma. jak patrzę na niego działalność to widzę,że z niego dobry chlop ale bez swojego zdania ....wykonuje polecenia, słuzy..moze chłop tak lubi.ludzie mają rózne fetysze ...

    OdpowiedzUsuń
  11. PILNE !

    Po ukazaniu się niniejszego felietonu zaczęły w mieście krążyć różne interpretacje, włącznie z tą, że Marian Kruk nie ma racji w kwestii kontroli Komisji rewizyjnej w MPWiK. Informuję zatem, że nie wycofuję się ze swojego poglądu i nadal uważam, że taka kontrola jest niemożliwa, bowiem nie ma ostatecznego rozstrzygnięcia, czy można to robić. Zatem do czasu, kiedy takie rozstrzygnięcie nie zapadnie, w mojej ocenie zlecenie przez radnych takiej kontroli będzie złamaniem prawa. Na tę okoliczność przytoczę podsumowanie tego tematu jednej z Kancelarii prawnych w Poznaniu, specjalizującej się w zakresie prawa administracyjnego a w szczególności prawa samorządowego:

    „Spór o możliwość kontrolowania spółek prawa handlowego, których udziałowcami są jednostki samorządu terytorialnego przez komisje rewizyjne organów stanowiących nie jest sporem nowym. Rozbieżne poglądy w tym zakresie prezentowane są od wielu lat zarówno w orzecznictwie, jak i w doktrynie. Wobec braku inicjatyw ustawowych mających na celu jednoznaczne rozstrzygnięcie przedmiotowej kwestii (ostatnie nowelizacje u.s.g. spór ten dodatkowo zaostrzyły zamiast załagodzić) najlepszym rozwiązaniem wydaje się wystąpienie o podjęcie stosownej uchwały przez skład 7 sędziów NSA. Z wnioskiem w tym zakresie może wystąpić zarówno skład NSA rozpatrujący ewentualną skargę kasacyjną od ww. wyroku WSA w Gliwicach, jak i Prezes NSA kierując odpowiedni wniosek. Ostatecznie rozstrzygnięcie przedmiotowej kwestii leży w interesie blisko 3.000 jednostek samorządu terytorialnego w Polsce oraz spółek, których są udziałowcami”.

    Kancelaria Prawna
    Dr Krystian Ziemski & Partners w Poznaniu, Partner,
    9 września 2019 r.

    OdpowiedzUsuń
  12. Pan Kruk ma rację. Nie tylko wyrok w Gliwicach to potwierdza, ale także wyrok WSA w Olsztynie II SA/Ol 433/15. A to oznacza, że zlecenie takiej kontroli przez radę w obecnym czasie jest z prawnego punktu widzenia dużym ryzykiem prawnym. Podobnie jak Pan Kruk podkreślam, że nie jestem przeciwnikiem tej i innych kontroli.

    OdpowiedzUsuń
  13. to Wiesiek taki doświadczony i nie wie??Może lanie Kruk przeprowadzi pan z nim wywiad??to ciekawa postać...kumaty gość a wydaje się,że często jakby nie on podejmował decyzje..Może Wiesiek nadawałby się do drugiej części serialu "zniewolona"??

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…