Za coś takiego grozi grzywna… czy każdemu?

Zgodnie z kodeksem wyborczym wszelkie plakaty i hasła wyborcze powinny zostać usunięte przez odpowiedzialne za nie komitety w ciągu 30 dni od daty przeprowadzenia wyborów (art.71 ust.5 ordynacji wyborczej). Oznacza to, że w przypadku wyborów parlamentarnych w 2019 roku, miały na to czas do 12 listopada. 

Po zakończeniu kampanii wyborczej, co ma miejsce na 24 godziny przed dniem wyborów (art. 65 ust.1 Ordynacji wyborczej), pojawiają się dość często problemy z usunięciem plakatów i haseł wyborczych, a także urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej. W przepisach ordynacji wyborczej przewidziano dwa szczególne rodzaje odpowiedzialności za nieusunięcie ich w ustawowym terminie:
- odpowiedzialność administracyjną (art.71 ust.6 ordynacji wyborczej)
- odpowiedzialność za wykroczenie (art.199a ust.2 p.1 ordynacji wyborczej).
Te dwa rodzaje odpowiedzialności nie wyłączają ewentualnej odpowiedzialności cywilnej ponoszonej na zasadach ogólnych. 
Obowiązek usunięcia plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ciąży na pełnomocnikach wyborczych. Pełnomocnicy wyborczy komitetów wyborczych są obligatoryjnie  powoływani po to, aby występować na rzecz i w imieniu komitetu wyborczego, który reprezentują (zob.: art.64c ust.2 p.1, art.64d ust.3 p.1, art.64e ust.2 p.1 i art.64f ust.2 p.1  ordynacji wyborczej). Zaniechanie wykonania tego obowiązku stanowi już naruszenie prawa, które skutkować może ponoszeniem odpowiedzialności, a więc negatywnych skutków jakie prawo wiąże z tymże naruszeniem.

W razie, gdy plakaty i hasła wyborcze oraz urządzenia ogłoszeniowe ustawione w celu prowadzenia kampanii wyborczej nie zostaną usunięte w terminie, wójt (burmistrz, prezydent miasta) postanawia o ich usunięciu na koszt pełnomocnika wyborczego konkretnego komitetu wyborczego. 

Pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego, który w terminie 30 dni po dniu wyborów nie usunie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej popełnia wykroczenie z art.199a ust.2 p.1 ordynacji wyborczej, za które grozi grzywna w wysokości od 20 do 5000 złotych (art.42 §1 kodeksu wykroczeń; dalej: k.w.).

PS. Dzisiaj mamy 23 grudnia 2019 roku. Powyższa fotka została zrobiona w dniu dzisiejszym dokładnie o godz. 9:58. Jakiej wysokości będzie grzywna?

Komentarze

  1. są równi i równiejsi :-))

    OdpowiedzUsuń
  2. Piotrek należy do prawych i sprawiedliwych, więc grzywna powinna wynosić 5 tys. zetów.

    OdpowiedzUsuń
  3. Piotruś pan wstęgę właśnie przecina . Ciekawe czy zapłaci mandacik.

    OdpowiedzUsuń
  4. Piotrusiowi nic nie zrobią. On pod specjalną ochroną

    OdpowiedzUsuń
  5. Będzie jak w przypadku Kołka i jego brawurowej jazdy i skradzionej broni. Oni są ponad każdym po prostu.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…