SM - sclerosis multiplex…

Witam serdecznie. Mam do Pana ogromną prośbę, czy może Pan to puścić na swoim blogu. Wiem, że w naszym mieście jest kilka osób (między innymi ja), które chorują na tą straszną chorobę i ta wiadomość może w jakiś sposób im pomóc. Może to być ich ostatnia deska ratunku. Ja, jeszcze jakoś się poruszam i funkcjonuję samodzielnie, ale wiem, że wiele osób ma z tym ogromny problem. Ten tekst może uratować komuś życie. Proszę o nie upublicznianie moich danych osobowych. Z góry serdecznie dziękuję.

W Polsce na SM (stwardnienie rozsiane) choruje ok. 60 tys. osób. W województwie śląskim ponad 4,5 tys. Nie wszyscy chorzy mogą liczyć na właściwą terapię. W Klinice Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach stosuje się nowatorską metodę leczenia chorych na stwardnienie rozsiane - przeszczepy macierzystych komórek krwiotwórczych. Pobiera się je od samych pacjentów.

To niekiedy bardzo żmudna praca, bo potrzebne do przeszczepu komórki trzeba wręcz „ciułać”, wykonując szereg pobrań, gdyż chorzy na stwardnienie rozsiane nie mają ich zbyt wiele. Rekordzista z katowickiej kliniki miał uzbieranych aż 30 pojemniczków, by z nich uzyskać odpowiednią do przeszczepu porcję. Hematolodzy z Katowic pomogli już wielu chorym na SM, a kolejni czekają na zabieg. Dzięki transplantacji możliwe jest zatrzymanie postępu choroby, a nawet cofnięcie objawów SM.

Przeszczep komórek u chorych na SM jest zarezerwowany dla sytuacji, w których choroba rozwija się szybko, agresywnie. Nie jest brane pod uwagę kryterium wieku. O zakwalifikowaniu do leczenia decyduje zespół złożony z hematologów i neurologów. Sam zabieg obarczony jest dużym ryzykiem, dlatego tym bardziej należy podkreślić fakt, że wszystkie transplantacje w katowickiej klinice zakończyły się sukcesem. Bardzo ważne jest, by w odpowiednim momencie zakwalifikować chorego do transplantacji tj. wtedy, gdy choroba nie poczyni nieodwracalnych zmian. Tu apel do neurologów, by w stosowanej terapii u swoich pacjentów wzięli pod uwagę przeszczep.

Stwardnienie rozsiane to choroba ośrodkowego układu nerwowego. Bardzo często rozwija się agresywnie, uniemożliwiając chorym normalne funkcjonowanie w rodzinie, społeczeństwie. Chory ma zaburzenia mowy, niedowłady rąk, problemy z chodzeniem związane m.in. z zaburzeniami równowagi. Niepełnosprawność cały czas postępuje.
Polska znajduje się na jednym z dalszych miejsc w Europie jeśli chodzi o dostęp chorych na SM do właściwej i skutecznej terapii. Pacjenci mają szansę skorzystania z leczenia specyfikami nowej generacji, ale zakwalifikowanie do programu wymaga spełnienia wielu rygorystycznych warunków.

Katedra i Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny
ŚLĄSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO
ul. Henryka Dąbrowskiego 25, 40-032 Katowice
Tel.: 32 259 12 81; 32 256 28 58, Fax.: 32 255 49 85

Komentarze

  1. dzięki dla pana Kruka że porusza również takie sprawy nie mniej ważne niż lokalna polityka

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo, bardzo współczuje Wszystkim Chorym na SM. Mam przeczucie, że medycyna osiągnie sukces w tym obszarze.
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…