Jubileusz płk w st. spocz. Leona Wagnera…

W Bibliotece Klubu 18 Pułku Logistycznego w czwartek 28 maja 2020 r. odbył się jubileusz 90 rocznicy urodzin Leona Wagnera. To pochodzący z Łomży żołnierz, Sybirak, działacz Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W uroczystości udział wzięli m.in. dowódca 18 Pułku Logistycznego w Łomży płk Paweł Gałązka, ppłk Krzysztof Rabek, zastępca prezydenta Łomży Andrzej Stypułkowski oraz członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.


Płk Leon Wagner urodził się 28 maja 1930 r. w Łomży. Tu w latach 1937-39 uczył się w Szkole Podstawowej. 10 lutego 1940 r. wraz z rodziną, jako wróg władzy radzieckiej, transportem kolejowym wywieziony zostaje na Sybir do Archangielska, gdzie przebywał do 30 listopada 1941 r. Po zawarciu umowy pomiędzy Polskim Rządem na Uchodźstwie, a Związkiem Radzieckim, umożliwiającej Polakom poruszanie się po całym kraju, wraz z rodziną wyjeżdża z Archangielska do Duszanbe, stolicy Tadżykistanu. Od 1 lutego 1942 r. rozpoczyna się trudny okres w jego życiu. Ojciec w 1942 r. zostaje powołany do Wojska Polskiego, starszy brat po osiągnięciu 18. roku życia, w 1943 zostaje powołany do Wojska Polskiego – Armii Berlinga. Zginął w bitwie pod Lenino. Matka w 1944 r. umiera z wycieńczenia i głodu. Leon wraz z dwoma młodszymi braćmi znalazł się w polskim Domu Dziecka w Duszanbe, w którym przebywał od 15 czerwca 1942 r. do 10 maja 1946 r. Po powrocie do kraju w latach 1948-51 kończy średnią Szkołę Budowlanych. Po jej ukończeniu zdaje egzamin i zostaje przyjęty do Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. Szkołę kończy w 1954 r. z wyróżnieniem, mianowany do stopnia podporucznika i rozpoczyna służbę wojskową w Ełku. Jako młody oficer bierze udział w rozminowaniu i oczyszczaniu terenu z pozostałości wojennych. W 1970 roku kończy studia magisterskie o kierunku ekonomicznym na Akademii Wojskowej. Następnie przechodzi do służby w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Białymstoku, skąd trafia do Wojewódzkiego Inspektoratu Obrony Cywilnej w Łomży jako szef tej instytucji. W grudniu 1990 r. kończy zawodową służbę wojskową i wstępuje do Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Łomży. W roku 2016, ze względu na stan zdrowia, rezygnuje z prezesowania i uchwałą zebrania została nadana mu godność Prezesa Honorowego. Za swoją działalność wyróżniony wieloma odznaczeniami resortów MON i MSWiA, różnych organizacji związkowych i społecznych, w tym odznaczeniami ZŻWP.
(źródło/foto: www.lomza.pl)

Komentarze

  1. A co pan myśli o zastępczych prezydenta może artykuł??moim zdaniem stypa to jest gość...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Stypułkowski fajny człowiek, ale niech się od tego Ziobry wypisze i będzie niezależny

      Usuń
  2. Miło, że władze miasta zauważają takie Jubileusze!

    OdpowiedzUsuń
  3. Jubilatowi życzę ZDROWIA

    OdpowiedzUsuń
  4. Nasz prezydent pamięta o wszystkich.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…