Legendy polskiej sceny szantowej zagrały w Łomży…

W ostatnią sobotę lipca nadnarwiańskie bulwary gościły licznie przybyłych miłośników tradycyjnej szanty i dawnej pieśni ludzi morza. Okazją do odwiedzin był I. Festiwal „Szanty nad Narwią”, w trakcie którego na festiwalowej scenie, wybrzmiały przy aplauzie publiczności najbardziej znane utwory legendarnych zespołów szantowych.


Realizacja wydarzenia w dobie pandemii koronawirusa była prawdziwym wyzwaniem, możliwym do realizacji wyłącznie dzięki spełnieniu przez organizatorów reżimu ustanowionych ograniczeń i nakazów sanitarnych. W trakcie festiwalu na wygrodzonym dla publiczności terenie, obowiązywały zasady dostosowania liczby uczestników koncertu do wygrodzonej powierzchni, noszenia maseczek oraz zachowania dystansu społecznego.

Legendy polskiej sceny szantowej przyjęły zaproszenie
O tym jak liczne jest w Polsce grono miłośników pieśni marynistycznej nie trzeba nikogo przekonywać. Świadczą o tym cieszące się bardzo dużym zainteresowaniem dziesiątki ogólnopolskich festiwali, z których najbardziej znane to białostocki Festiwal Piosenki Żeglarskiej "KOPYŚĆ”, Festiwal Szantowy w Mikołajkach, Łódzkie Spotkania z Piosenką Żeglarską „Kubryk”, Warszawski Festiwal Szantowy, poznańskie Szanty nad Wartą, czy też Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Shanties" w Krakowie. Pieśń żeglarska, rozbrzmiewa także w sezonie wakacyjnym dla dziesiątków tysięcy turystów na całym terenie pobliskich Mazur.


Lokalna Organizacja Turystyczna Ziemia Łomżyńska od lat swoimi przedsięwzięciami stara się promować łomżyńskie bulwary oraz Port Łomża. Zarząd stowarzyszenia dostrzegając zainteresowanie szantami okazane przez łomżyńską publiczność w trakcie ubiegłorocznej imprezy plenerowej, dla uatrakcyjnienia wakacyjnej miejskiej oferty turystycznej oraz upowszechniania wodniackich i żeglarskich tradycji Łomży, wystąpiła we współpracy z MOSIR Łomża z inicjatywą organizacji otwartego cyklicznego festiwalu pieśni żeglarskiej „Szanty nad Narwią”. Na pierwsze tego typu łomżyńskie wydarzenie, zaproszenie do Łomży przyjęły trzy topowe w Polsce zespoły szantowe: Mechanicy Shanty, Cztery Refy i Flash Creep, a sam festiwal Patronatem honorowym objęli Prezydent Miasta Łomża Mariusz Chrzanowski oraz Wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski.



Festiwalowe brzmienia zadowoliły najbardziej wymagających
Wysoki poziom artystyczny wykonawców zaprezentowany w trakcie festiwalu dowiódł trafności wyboru zespołów, a doskonałe nagłośnienie dodatkowo tylko podkreśliło nastrojowy klimat całości wydarzenia i zapewniło zebranym świetną zabawę. Widać było po reakcji publiczności, że zaprezentowane w trakcie koncertu standardy pieśni morza, jak również nowsze kompozycje z pogranicza folkloru irlandzkiego, szkockiego, angielskiego i bretońskiego, podbijały serca uczestników festiwalu i przenosiły słuchaczy w świat pieśni z pokładów dawnych wielkich żaglowców.

Oryginalne brzmienie i poetyckie teksty zespołu Flash Creep, obecna na festiwalowej scenie legenda zespołu Cztery Refy - na którego pieśniach wychowały się całe pokolenia wodniaków i niewątpliwa gwiazda wieczoru - Mechanicy Shanty ze swoim świetnym brzmieniem i wokalem „Szkota”, nie mogły pozostawić niedomówień. W sobotni wieczór gościliśmy w Łomży czołówkę polskiej sceny szantowej.


Dowiodły tego także liczne bisy i fakt, że publiczność po finałowym wykonaniu a’capella „Pożegnania Liverpoolu”, długo nie chciała wypuścić „Szkota” i jego kapeli ze sceny. Wart dostrzeżenia był także na koniec festiwalu wielki sceniczny ukłon artystów w kierunku łomżyńskiej firmy MKaudio, która w sposób perfekcyjny zapewniła nagłośnienie festiwalu i doświetlenie sceny.

Do zobaczenia za rok
Łomża, która leży na turystycznym szlaku wiodącym do Wielkich Jezior Mazurskich, z pewnością dla swojej promocji mogłaby wykorzystywać markowe produkty turystyczne, odwołujące się do wakacyjnych oczekiwań rzeszy wodniaków - miłośników pieśni żeglarskiej i marynistycznej. Cykliczna realizacja Festiwalu „Szanty nad Narwią” i dołączenie Łomży do całego szeregu miast realizujących takie markowe wydarzenia, pomogłoby z pewnością taki produkt turystyczny wykreować. Oferta z tym związana byłaby atrakcyjną zarówno dla turystów lokalnych, jak i z pobliskich turystycznych mazurskich miast takich jak Augustów, Rajgród i Ełk. Dodatkowo łomżyńskie szanty rozszerzyłyby alternatywną ofertę kulturalną skierowaną w okresie letnim do mieszkańców naszego makroregionu oraz jego gości, wspierając promocję walorów łomżyńskich bulwarów i pobliskich atrakcji turystycznych. Tezę tę potwierdziła obecność pośród publiczności festiwalu szantowego grup gości z Ostrołęki, Augustowa, Białegostoku i okolicznych miejscowości, łącznie z turystami z południa Polski.

Organizatorzy Festiwalu „Szanty nad Narwią” mając świadomość dużego kulturotwórczego potencjału wydarzenia wyrażają nadzieję na akceptację społeczną i poparcie inicjatywy docelowego przekształcenia festiwalu, w trwałą doroczną formę prezentacji w Łomży pieśni z kręgu kultury marynistycznej, która wpisze się w ogólnopolski kalendarz przeglądów i festiwali pieśni ludzi morza.

Podziękowania
LOT Ziemia Łomżyńska i MOSIR Łomża jako współorganizatorzy festiwalu pragną podkreślić, że jego sprawny przebieg nie byłby możliwy bez przyjaznego wsparcia wielu instytucji i partnerów. Szczególne podziękowanie za bardzo dobrą współpracę organizatorzy kierują do funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji oraz Straży Miejskiej w Łomży. Z uwagi na ich profesjonalne działania, widzowie festiwalu mieli pełne poczucie bezpieczeństwa, a utrudnienia ruchu w okolicy bulwarów były w zasadzie dla kierowców niezauważalne. Wielkie podziękowania skierowane jest także do firmy PHU „RAVEN”, dzięki której błyskawicznemu działaniu w nieprzewidzianej przez organizatorów sytuacji, teren festiwalu mógł zostać wygrodzony barierkami, a samo wydarzenie miało szansę sprawić radość licznym fanom pieśni żeglarskiej.

Wyrazy wdzięczności za pomoc w przyjęciu wykonawców i realizacji całości wydarzenia organizatorzy składają również dla łomżyńskiego Hotelu Gromada, motelu Sleep In Łomża, Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży oraz dla firm: Rejsy Gondolą Po Narwi i Restauracja na Farnej. Specjalne podziękowania organizatorzy składają także na ręce wolontariuszki – scenografki z Teatru Lalki i Aktora p. Ewy Karwowskiej, dzięki której ofiarnemu działaniu możliwe było wykorzystanie na potrzeby festiwalu elementu scenografii, jak również dla szeregowych pracowników MOSIR Łomża za ich ponadprzeciętny wkład pracy w realizację festiwalu. Trud organizacji całości przedsięwzięcia możliwy był do udźwignięcia dzięki jego współfinansowaniu jako zadania publicznego ze środków Urzędu Miasta Łomży. Do zobaczenia za rok.
LOT Ziemia Łomżyńska

Mechanicy Shanty – polski zespół szantowy założony w 1985 na Harcerskich Warsztatach Kultury Marynistycznej w Gdyni. Laureaci licznych nagród na najbardziej znanych festiwalach pieśni morskiej i żeglarskiej w Polsce i za granicą, z niepowtarzalnym wokalistą i autorem tekstów Henrykiem Czekałą – „Szkotem”. Zespół jest także wydawcą profesjonalnych autorskich płyt, a w ich repertuarze poza tradycyjną szantą, znajdują miejsce utwory z pogranicza irish folku, bluegrass"u, country i innych gatunków muzycznych. Autorzy znanych hitów: "Żegluj", "Marco Polo", "Herzegen Cecille", "Maui", "Pacyfik", "Dziki włóczęga", "Green Horn". Na koncie mają m.in. nagrody za piosenki premierowe, za interpretację szant klasycznych, kilka Grand Prix – m.in. "Shanties 2004", tytuł zespołu X-lecia, czy te najbardziej cenione - Publiczności.

Cztery Refy – polski zespół szantowy założony 1985 roku przez członków Akademickiego Klubu Żeglarskiego w Łodzi występujących przed laty w zespole Refpatent, z niezapomnianym liderem zespołu, autorem tekstów Jerzym Rogackim. W ciągu przeszło dwudziestu lat istnienia zespół zdobył praktycznie wszystkie możliwe wyróżnienia na festiwalach szantowych w całej Polsce (m.in. kilkukrotnie wyróżniony na festiwalu Shanties w Krakowie). Od 1985 jest organizatorem i gospodarzem Łódzkich Spotkań z Piosenką Żeglarską „Kubryk”. Autorzy i wykonawcy standardów szantowych: Pożegnanie Liverpoolu, Niech zabrzmi pieśń, Pieśni wielorybnicze, Cumy rzuć! Żagle staw!, Płyń z nami w rejs, Czas w morze ruszać nam.

Flash Creep - zespół oficjalną działalność rozpoczął od koncertu w tawernie "Stary Port" w Krakowie w styczniu 2004 roku. Od tej pory wielokrotnie byli zaproszeni na festiwale m.in. w Białymstoku, Sandomierzu, Mikołajkach, Łodzi, Krakowie, Chorzowie i Poznaniu. Repertuar zespołu stanowią pieśni i ballady morskie, stylizacje szantowe, celtycka i amerykańska muzyka ludowa oraz utwory autorskie. W 2005 r. w uznaniu wysokiego poziomu wykonawstwa zdobyli Nagrodę Wojewody Małopolskiego za najlepszy debiut "Shanties", a w 2006 - Nagrodę Prezydenta Miasta Krakowa za współczesną piosenkę żeglarską ("Cukier do ładowni"). W dorobku znane autorskie kompozycje: Nirwana, Sen, Ja wiem, Odyseja, Życie na pół, Dziwny skrzypek, Dziewczyna na brzegu. ▄

Komentarze

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…