Łomżyński sposób na sukces…


Kocham Łomżę a jego mieszkańcy są mi bardzo bliscy, dlatego pragnę, by żyło się nam jak najlepiej. Łomża i jego mieszkańcy to ulubiony temat moich rozmów. Żyję tym każdego dnia. 

Dynamiczny rozwój miasta może nastąpić, gdy postawi się na innowacyjne projekty, znaczące inwestycje będą miały wpływ na rozwój naszego otoczenia.
Łomża musi mieć serce do nauki i kultury. Rozwój o nowatorskie projekty to jednocześnie przywrócenie dawnego blasku urokliwym miejscom, a więc i modernizacja, to dla mieszkańców bardzo ważne.

Szczególnym elementem rozwoju miasta jest współpraca na linii: samorząd – sektor komunalny – przedsiębiorcy – mieszkańcy.

Jako miasto do 100 tysięcy mieszkańców, wymagana jest współpraca z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Daje to szansę dla miasta na realizację pakietu inwestycji rozwojowych.

Czy pociąg inwestycyjny ruszył dla Łomży? Tylko odważne, ale jednocześnie rozważne decyzje, dają szansę na skok cywilizacyjny miastom średniej wielkości, do których zalicza się Łomża, co może zapewnić w miarę wygodne, bezpieczne i atrakcyjne warunki do życia, jednocześnie troszcząc się o stan środowiska naturalnego.To są te elementy, które moim zdaniem decydują o pozytywnej energii i potencjale naszego miasta. Tym co sprzyja zatrzymaniem a jednocześnie przyciąganiem nowych mieszkańców.

Nasza wizja rozwoju Łomży musi wpisywać się w cele Unii Europejskiej oraz Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Efekty tej współpracy poprawią jakość naszego życia, chroniąc klimat i dostosowując miasto do jego zmian, sprzyjające rozwojowi gospodarczemu i rewitalizacji zdegradowanych obszarów, aktywizujące mieszkańców i budujące tak potrzebną międzypokoleniową wspólnotę. Taki widzę plan działania realizowany do 2023 roku. Rządzenie miastem polega na wychodzeniu z trudnych sytuacji. Łomża to miasto wielu możliwości

Dostrzegamy budowę nowych dróg i poprawę istniejącej infrastruktury z tworzeniem przyjaznych przestrzeni do aktywizacji fizycznej, wypoczynku i relaksu, dbając jednocześnie – co mocno podkreślam – o środowisko i gospodarkę, aby wszyscy mogli w równym stopniu korzystać z łomżyńskiego systemu edukacji, rynku pracy czy oferty kulturalnej. Mieszkańcy Łomży by mieli dumę, myśląc o swoim miejscu do życia, by młodzi chcieli tu zostać, przedsiębiorcy inwestować a turyści chętnie odwiedzać.

W rozbudowę miejskiej infrastruktury w ostatnich czterech latach miasto zainwestowało znaczące środki finansowe. Było to możliwe dzięki wsparciu krajowych i unijnych programów. Duża w tym zasługa nas wszystkich. Dzięki naszej inicjatywie, w ramach Budżetu Obywatelskiego, powstało wiele placów zabaw, siłowni po chmurką, boisk wielofunkcyjnych. Zmodernizowano kilka newralgicznych przejść dla pieszych. Zmodernizowano kilkanaście ulic, w tym Kapucyńską. Nasze miasto oświetlają nowoczesne lampy, które zużywają mniej energii elektrycznej, co powoduje mniej emisji CO2, zmniejszają koszty utrzymania.

Dzięki przemyślanej strategii odtworzona jest przyjazna przestrzeń publiczna w centrum miasta – stary rynek – hala targowa. Zmodernizowano dworzec autobusowy jako Centrum Węzła Przesiadkowego, dokonano zakupu nowoczesnych autobusów niskoemisyjnych, zmodernizowano bulwary, ocieplono budynki, oddano urozmaicony Park Jana Pawła II, zbudowano trasy rowerowe i biegowe.

Te przedsięwzięcia znacząco wpłynęły na zmianę wizerunku miasta, podnoszą standard życia jego mieszkańców. Dobra współpraca z mieszkańcami miasta, to podstawa sukcesu.
Stanisław Kaseja
Senior 
Tekst nadesłany

Komentarze

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…