Nagrody dla społeczników i organizacji pozarządowych…


W sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łomży odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień w ramach konkursu Łomżyński Społecznik Roku 2020 i Łomżyńska Inicjatywa Roku 2020, który organizował Prezydent Miasta Łomża i Łomżyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego.

Kwesta „Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne” Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zdobyło główną nagrodę w konkursie Łomżyńska Inicjatywa Roku 2020 natomiast wyróżnienie przypadło dla Stowarzyszania Sapere Aude za inicjatywę pn. Gazeta Seniora Srebrni. Społecznikiem roku została Anna Kurządkowska-Kosińska za organizację konkursu Miss Ziemi Łomżyńskiej. Ponadto wyróżnienia otrzymali Stanisław Kaseja i Jarosław Kaja.

Celem konkursu pn. Łomżyński Społecznik Roku 2020 i Łomżyńska Inicjatywa Roku 2020 jest - jak podaje komunikat Urzędu Miasta - „promowanie postaw i działań społecznych, w szczególności działań wolontarystycznych oraz zachęcanie do ich podejmowania, popularyzowanie idei wzajemnej pomocy poprzez wyłonienie osób, które działają na rzecz społeczności lokalnej, kształtują, budują pozytywne postawy społeczne, są organizatorami szczególnie wartościowych inicjatyw społecznych oraz wnoszą bezinteresowny wkład na rzecz rozwoju środowisk lokalnych i działają na rzecz zmiany”.

Zebranych gości przywitał Prezydent Miasta Łomża oraz przewodniczący Łomżyńskiej Rady Pożytku Publicznego Sebastian Chrzanowski.

Należy podkreślić, że konkurs cieszył się dużym zainteresowanie społeczników i organizacji obywatelskich z Łomży; to miało pozytywny wpływ na obrady Łomżyńskiej Rady Pożytku Publicznego, która rekomendowała laureatów Prezydentowi Miasta Łomża.

- To musi cieszyć, że organizacje pozarządowe mają ciekawe pomysły na aktywizowanie społeczności lokalnej, a tym samym na budowanie społeczeństwa obywatelskiego; to ożywia nasze miasto - przekonuje Marcin Pieńkowski, przedstawiciel Łomżyńskiej Rady Pożytku Publicznego.

- Dzisiejsze wydarzenie to święto osób, które angażują się w rozwój społeczny naszego miasta; Moim zdaniem postawienie na rozwój III sektora w Łomży to konieczność; zwiększenie środków finansowych na działania związane zadaniem społeczeństwo obywatelskie może wzmocnić nasze miasto na kilku płaszczyznach, przede wszystkim jest potrzebna debata obywatelska o stanie III sektora w Łomży - opowiada Maciej Truchel prezes Stowarzyszenia ProjektOFFNIA.

Obostrzenia związane z pandemią spowodowały, że podsumowanie konkursu odbywa się później niż zwykle informowała Anna Sobocińska pracownik Wydziału Kultury, Sportu i Inicjatyw Społecznych.
 
Społecznik Roku 2020

Laureatem została Anna Kurządkowska - Kosińska, która od pięciu lat organizuje w naszym mieście wybory Miss i Miss Nastolatek Ziemi Łomżyńskiej. Wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród lokalnych kandydatek. Co roku koronę najpiękniejszej oraz o awans w konkursie „Miss Polski” ma szansę zawalczyć około 30 uczestniczek.

Wyróżnieni zostali Stanisław Kaseja; osoba zaangażowana w działania na rzecz seniorów w Łomży, zastępca przewodniczącego Łomżyńskiej Rady Seniorów, publicysta w Gazecie Seniora „Srebrni”. Inicjator pomysłu „Złotej Rączki dla Seniora”. Autor pism do Ministerstwa Zdrowia oraz do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów dotyczących spraw osób powyżej 60 roku życia.

Kolejne wyróżnienie zostało wręczona dla Jarosława Kaja, który od dwóch lat sprawuje funkcję przewodniczącego Łomżyńskiej Rady Osób z Niepełnosprawnością. Współorganizator wraz z Fundacją "JA i TY" oraz Stowarzyszeniem Da Się i Łomżyński Piknik Integracyjny Osób z Niepełnosprawnością "Bądźmy Razem, JA i TY".

Inicjatywa Roku 2020

Laureat: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej inicjatywa pn. „Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne”. Doroczne kwesty pozostają od wielu lat ważnym elementem promocji Łomży w regionie i w kraju.

Efekty uzyskane z dotychczasowych prac mają ogromne znaczenie dla udokumentowania przeszłości miasta, ale także mają dużo szerszy wymiar ponadregionalny, a nawet ogólnopolski. Świadczą o tym m.in. liczne publikacje medialne, ale też opinie specjalistów. Dotychczas uratowano niemal wszystkie znajdujące się na tym cmentarzu pomniki figuratywne, w tym zwłaszcza budzące szczególną sympatię ludzi – nagrobki dziecięce czytamy w formularzu zgłoszeniowym.

Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało Stowarzyszenie Sapere Aude za inicjatywę społeczną na rzecz łomżyńskich seniorów, w ramach której powstała Gazeta Seniora "Srebrni".


Stowarzyszenie jako pierwsze w Łomży wyszło z inicjatywą wydawania Gazety Seniora „Srebrni” poświęconej w całości aktywności i twórczości seniorów. Kilkunastu łomżyńskich seniorów brało udział w projekcie pn. WARSZTATY DZIENNIKARSKIE - OD SENIORA DO REDAKTORA - GAZETA SENIORA, podczas których nabyli wiedzę na temat dziennikarstwa prasowego. Zwieńczeniem kursu było przygotowanie przez uczestników materiału do wydawania gazety, która ukazała się 28 lipca 2020 r. razem z tygodnikiem Narew. Na łamach Gazety seniorzy - dziennikarze dzielą się swoimi pomysłami, poglądami, opiniami. Piszą o tym, co dobre, pozytywne, co daje nadzieję!

- Inicjatywa pisania swoich artykułów pozwoliła uaktywnić seniorów o dużym doświadczeniu zawodowo - społecznym na rzecz naszego środowiska. Kierujemy przekaz do seniorów, ale również chcemy pobudzić ludzi młodych do działania. Inspiracje do nowych artykułów pochodzą od mieszkańców naszego miasta, którzy wskazują na co należy zwrócić uwagę; jest to cenna wiedza - spuentował Stanisław Kaseja.

To nagroda dla redaktorów gazety, należą do nich: Grażyna Czajkowska, Stanisław Kaseja, Danuta Waśko, Jadwiga Kurczewska, Janina Surowik, Bożena Święczkowska, Maria Romanowska, Teresa Rębiś. - Dziękuje za współpracę i mam nadzieję, że nadal będziemy rozwijali inicjatywę. Również dziękuje Marlenie Siok za profesjonalne przeprowadzenie warsztatów oraz rozwój gazety - podkreślił Tomasz Wróblewski, prezes Stowarzyszenia Sapere Aude. (mj)

Komentarze

  1. Ja proponuję konkurs: "Dyzma na stanowisku". Proszę o zgłaszanie laureatów.

    OdpowiedzUsuń
  2. don Tadeusz od polityki

    OdpowiedzUsuń
  3. Brakuje tu dwóch nazwiska Sandra Stępkowska zna ny działacz społeczny i Monika Orłowska-Laskowska szefowa WOŚP w Łomży.

    OdpowiedzUsuń
  4. Pewnie było słabo rozgłoszone i te dwie panie nie były pewnie zgłoszone a działają zupełnie społecznie.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…