Zielony Ład dla Łomży


Wprowadzić do 2030 roku wielopłaszczyznową transformację, m.in. o uaktualnienie strategii i zdecydowanego odejścia od spalania węgla energetycznego. Wydobycie węgla powinno być ograniczone wyłącznie do węgla koksowego. Powinniśmy stać się producentem strategicznym węgla koksowego w Unii Europejskiej, surowca, który ma bardzo ważne znaczenie dla unijnych producentów stali, której zużycie wzrasta systematycznie rok do roku.

Polska musi być postrzegana, jako silny i nowoczesny kraj o zasięgu globalnym, dostarczająca niezbędny surowiec dla europejskiego przemysłu stalowego. Unia Europejska utrzymała węgiel koksowy na liście tzw. Surowców Kluczowych dla rozwoju gospodarczego. Opracujmy strategię, która będzie odpowiedzią na Europejski Zielony Ład. Chcemy być rejonem, który stawia na zaawansowane zielone technologie, na energię ze źródeł odnawialnych.

Ekologia ma wpływ na jakość naszego życia. Chcemy żyć w zdrowym miejscu. Chcemy te trendy, jako mieszkańcy wzmacniać. Musimy wykorzystać nasze położenie; to rozwój turystyki, inwestycje publiczne, by stawały się impulsem do inwestycji prywatnych. To np. nowe deptaki, rozbudowa bulwarów, odnowienie parków oraz budowy dróg rowerowych.

Róbmy to przy pomocy unijnych dotacji. Inwestowanie w infrastrukturę i komunikację miejską, wspieranie przedsiębiorców i mieszkańców w realizacji programu Ograniczenia Niskiej Emisji CO2. Zabiegać o dotacje na wymianę pieców i termomodernizację prywatnych domów i obiektów publicznych oraz budynków komunalnych. Samorząd musi uwzględniać potencjał społeczny, wdrażając projekty wspierające zieloną i cyfrową transformację, które będą odgrywały coraz większą rolę.

Polska jest największym beneficjentem unijnej polityki spójności, z których to środków korzystają ośrodki regionalne, lokalne oraz indywidualni beneficjenci. Przed nami kolejny budżet Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027. Polska nadal będzie największym beneficjentem unijnej polityki spójności w wysokości 72,2 miliarda euro, z przeznaczeniem na przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne oraz środki z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji w wysokości 3,8 miliarda euro na łagodzenie skutków transformacji gospodarki neutralnej dla klimatu „czyste powietrze”. Jest to zadanie priorytetowe dla samorządu i mieszkańców miasta, dotyczące inwestycji dla rozwoju funkcjonalnego naszego obszaru.
Senior Stanisław Kaseja
Tekst nadesłany

Komentarze

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…