Blok wojskowy powstanie przy ul. Rubinowej...

Prezydent Łomży skieruje do Rady Miejskiej Łomży wniosek o wyrażenie zgody na sprzedaż Agencji Mienia Wojskowego dwóch nieruchomości gruntowych położonych przy ul. Rubinowej. Docelowo miałby tam powstać budynek z mieszkaniami dla żołnierzy Wojska Polskiego.

Łomża jest miastem o bogatych, przedwojennych tradycjach wojskowych. Z czasem jednak znaczenie wojska w naszym mieście było marginalizowane, aż pod koniec 2012 roku rozformowano 1. Łomżyński Batalion Remontowy, pozostawiając jedynie Warsztaty Techniczne. Ponowny wzrost znaczenia armii w naszym mieście zaczął sukcesywnie następować od utworzenia batalionu lekkiej piechoty w ramach 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, a następnie rozpoczęcia formowania 18. Pułku Logistycznego w ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej. Docelowo łomżyńska jednostka wojskowa ma liczyć ponad 600 żołnierzy i pracowników cywilnych.

Jak podkreśla dowódca 18. Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka, dowodzony przez niego pułku przywiązuje wielką wagę do kultywowania tradycji 33. Pułku Piechoty, dlatego też przyjął imię gen. bryg. Mariana Raganowicza, który był jego długoletnim dowódcą. - Głównym naszym zadaniem jest wspieranie jednostek będących w strukturze Żelaznej Dywizji w zakresie zabezpieczenia logistycznego, między innymi materiałowego, technicznego, transportu i ruchu wojsk, a przede wszystkim realizacja napraw sprzętu wojskowego – informuje płk Paweł Gałązka dodając, że żołnierze oraz pracownicy Resortu Obrony Narodowej 18PLog chętnie angażują się w cyklicznie organizowane akcje krwiodawstwa i przedsięwzięcia charytatywne, a także w działania mające na celu walkę z pandemią COVID-19. - Jako dowódca pułku stawiam na kapitał ludzki, który ma ogromny wpływ na formowanie 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. Nieodłącznym i niezbędnym elementem dla właściwego funkcjonowania nowo formowanego pułku jest infrastruktura. W planie realizacji są nowe inwestycje oraz remonty i przebudowa istniejących budynków. Kluczową i najpilniejszą inwestycją jest budowa nowej hali remontowej. Zakończenie tej inwestycji znacznie polepszy nasze możliwości w zakresie napraw sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP – podkreśla płk Gałazka dodając, że kolejne inwestycje w infrastrukturę pozwolą osiągnąć zdolności do realizacji zadań pułku zgodnie z jego przeznaczeniem.

O powrót wojska do Łomży od początku swojej pierwszej kadencji zabiegał prezydent Mariusz Chrzanowski. – Na przestrzeni ostatnich lat widzimy, że to co się wydawało nierealne, obecnie się urzeczywistnia. Liczba żołnierzy zwiększa się praktycznie z każdym miesiącem. Stanowi to szansę rozwoju miasta, gdyż daje możliwość zatrudnienia naszym mieszkańcom i poprzez stabilne miejsca pracy pozwala planować swoją przyszłość i zakładać tutaj rodziny – zauważa prezydent Mariusz Chrzanowski.

Rozwój wojska w Łomży i potrzebę mieszkań dla żołnierzy widzi także dyrektor oddziału Agencji Mienia Wojskowego w Olsztynie Zbigniew Żujewski. - Zależy nam na jak najszybszym rozpoczęciu budowy odpowiedniego budynku mieszkalnego. Obecnie na mieszkanie w Łomży oczekuje 214 żołnierzy. Mamy zabezpieczone środki finansowe na zakup nieruchomości na ten cel. Chcemy niezwłocznie opracować niezbędną dokumentację i najpóźniej na początku przyszłego roku rozpocząć budowę – informuje dyrektor Zbigniew Żujewski przypominając, że rozmowy w tej sprawie z władzami Łomży rozpoczęły się już w 2019 roku.
/źródło: www.lomza.pl/

Komentarze

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…