Od 1 lipca nowy obowiązek właścicieli domów…

Od 1 lipca 2021 roku każdy właściciel bądź zarządca nieruchomości ma obowiązek złożenia deklaracji o źródłach ciepła i spalania paliw - powstaje Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Oznacza to wprost, że każdy ma obowiązek przyznania, czym ogrzewa dom. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu kara grzywny od 20 zł do 5 tys. zł.

Jeśli ogrzewamy dom przestarzałym kopciuchem, który truje środowisko, nic nam nie grozi. Ewidencja ma posłużyć uświadomieniu, jak duży mamy problem jako państwo i gdzie trzeba skierować największą pomoc. Dzięki tej ewidencji, mam nadzieję, będziemy niedługo wiedzieli, jakie miasta mają największy problem. To jest też kwestia pieniędzy, które te muszą przeznaczyć na likwidację takich pieców.

Władze mając informację o tym, gdzie są kopciuchy - łatwiej będą mogły dotrzeć do konkretnych osób z informacją o dopłatach oraz o obowiązku wymiany źródła ciepła. W ten sposób nie trzeba prowadzić szeroko zakrojonej kampanii informacyjnej, można dotrzeć pod konkretny adres z propozycją konkretnych rozwiązań.

Kłamać nie warto i nie ma sensu, prawdziwość deklaracji może sprawdzić na przykład kominiarz, będzie mógł on też uzupełnić deklarację o dodatkowe informacje lub zmodyfikować to, co pojawiło się w dokumencie. Zapukać do drzwi może także Straż Miejska, a to już ryzyko dostania mandatu.

Ogrzewanie kopciuchem nie jest karalne, jednak Polska, ze względu na transformację energetyczną, jest zobowiązana unijnymi dyrektywami do zmiany źródeł ciepła. Dlatego władze muszą wiedzieć, ile pieców pozostało do wymiany. Każdy kopciuch, niezależnie od informacji podanej w deklaracji, będzie musiał zostać zlikwidowany.

Zbieranie deklaracji ma potrwać rok, rusza 1 lipca. Właściciele i zarządcy nieruchomości będą mogli je składać, wypełniając elektroniczny formularz w internecie, a także standardowo - drukując, wypełniając ręcznie i wysyłając pocztą. W przypadku nowych domów - deklarację trzeba będzie złożyć w ciągu 14 dni od uruchomienia źródła ciepła. Przesłanie takich danych będzie obowiązkowe. Do rejestru muszą zostać wpisane budynki mieszkalne, usługowe, ale i budynki użyteczności publicznej.
/źródło: money.pl/

Komentarze

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…