Stracą honorowe obywatelstwo Łomży...

Honorowe Obywatelstwo Miasta Łomża to szczególny tytuł nadawany przez władze samorządowe osobom o uznanym autorytecie moralnym, które swoją działalnością i postawą wpływają na rozwój, prestiż i sławę Miasta Łomża. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku Miejska Rada Narodowa Łomży nadała te tytuły oficerom Armii Radzieckiej, które w ocenie obecnych władz miasta, są niegodne takiego uhonorowania.

Na temat pozbawienia oficerów Armii Radzieckiej tytułów „Honorowego Obywatela Miasta Łomża” z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim rozmawiał mieszkaniec Łomży Jerzy Wnorowski. To prezes łomżyńskiego Stowarzyszenia Pamięci Walczących z Komunizmem i Faszyzmem „Zapora”, pasjonat lokalnej historii aktywnie działający na rzecz upamiętniania bohaterów sprzed lat, odznaczony przez Instytut Pamięci Narodowej Nagrodą Honorową „Świadek Historii”. – Nadawanie tytułów honorowych obywateli Łomży powinno być zaszczytem i dotyczyć osób, które zasłużyły się dla naszego miasta lub mają jakieś poważne osiągnięcia. Nie mają prawa być honorowani okupanci, którzy na bagnetach przynieśli nam nową okupację przy biernej postawie Zachodu – mówi prawie 82-letni Jerzy Wnorowski.

Dotychczasowe zapisy regulaminu nadawania tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Łomża” przewidują pozbawienie honorowego obywatelstwa tylko w przypadku skazania za popełnienie przestępstwa umyślnego. – Dlatego na najbliższą sesję skierowałem wniosek do Rady Miejskiej o zmiany zapisów tego regulaminu. Po ich wprowadzeniu będę mógł skierować na czerwcową sesję kolejny wniosek, tym razem już o pozbawienie zaszczytnych tytułów dwóch oficerów Armii Radzieckiej, którzy brali udział w wyzwalaniu Łomży spod niemieckiej okupacji, nie dając nam jednak wolności, tylko przynosząc kolejną niewolę, tym razem sowiecką – informuje prezydent Mariusz Chrzanowski. Jak wyjaśnia, taka ścieżka jest konieczna, gdyż możliwości pozbawienia honorowego obywatelstwa tego typu osób nie przewiduje Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

Osobami, które mają zostać pozbawione tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Łomża” są generał-major Armii Radzieckiej Oleg Władimirowicz Czebotariew oraz kapitan Armii Czerwonej Michaił Wasiljewicz Sorokin. Pierwszy z nich jako lejtnant 385. Kryczewskiej Dywizji Strzelców Czerwonego Sztandaru Suworowa, wchodzącej w skład sowieckiej 49 Armii, brał udział w wyzwalaniu Łomży spod niemieckiej okupacji we wrześniu 1944 roku. Był zagorzałym komunistą, członkiem Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego, bezwzględnie traktującym osoby o odmiennych poglądach politycznych. Tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Łomża” otrzymał na mocy uchwały Miejskiej Rady Narodowej z 9 lipca 1978 roku. Drugi z nich również był weteranem walk o wyzwolenie Łomży we wrześniu 1944 roku, a tytuł „Honorowego Obywatela Miasta Łomża” został mu nadany uchwałą Miejskiej Rady Narodowej z dnia 12 września 1984 roku. Służył w 665. Samodzielnej Brygadzie Strzelców oraz był sekretarzem Rady Weteranów 385. Kryczewskiej Dywizji Strzelców Czerwonego Sztandaru Suworowa.

Jak podkreśla Instytut Pamięci Narodowej, nadawanie honorowego obywatelstwa żołnierzom sowieckim stanowi przykład działań propagandowych niesuwerennej Polski Ludowej, która przez cały czas swojego istnienia zależna była od Moskwy. - W roku 1939 Armia Czerwona uczestniczyła w agresji na Polskę. W latach 1939-1941 była jednym z narzędzi terroru i okupacji wschodniej połowy Rzeczypospolitej Polskiej. Po roku 1944 zajmowanie ziem polskich przez Armię Czerwoną rozpoczęło nowy okres zniewolenia Polski. Wbrew nadziejom wielu Polaków oczekujących odbudowy wolnego kraju po likwidacji okupacji niemieckiej, Armia Czerwona stała się siłą, która zapewniła ochronę dla realizacji przez ZSRS polityki agresji wobec Rzeczypospolitej Polskiej. Nastąpiła ponowna aneksja niemal połowy terytorium RP do ZSRS, zniewolenie całej reszty kraju i budowa w nim systemu komunistycznego w pełni zależnego od władz w Moskwie – opisuje na swojej stronie internetowej IPN. Obecność Armii Czerwonej w Polsce (w 1946 roku przemianowanej na Armię Sowiecką) naznaczona była licznymi przejawami gwałtu, bezprawia, rabunku i dewastacji, a po roku 1944 uniemożliwiła odbudowę niepodległego państwa polskiego. ▄
/źródło: UM w Łomży/

Komentarze

  1. Tak to w tej chwili najważniejsza rzecz dla mieszkańców Łomży.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przy ważnych rzeczach należy pamiętać też o tych być może mniej ważnych. Słuszny ruch!!!

      Usuń
  2. Ja jednak wolałbym, żeby wreszczie zacząć latać dziury na łomżyńskich ulicach.

    OdpowiedzUsuń
  3. Ten wpis zawiódł większość fanów tego bloga, ha ha...

    OdpowiedzUsuń
  4. Mój Boże co za straszna kara. Ha, ha, ha ,,,,,,, ,

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…