W 80. rocznicę likwidacji Getta Łomżyńskiego...

W sobotę 29 października 2022 r., w Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży odbędzie się koncert „Nie ma już tych miasteczek, przeminęły cieniem”, organizowany w 80. rocznicę likwidacji Getta Łomżyńskiego. Poprzedzi go prelekcja tematyczna pt. „Trwałe ślady tożsamości – antroponimy i biografie żydowskiej, jako elementy wspólnego dziedzictwa społeczności łomżyńskiej”. Występ historyczny rozpocznie się o godz. 17:00, zaś koncert o godz. 18:30.

Tytuł wydarzenia zaczerpnięty z wiersza A. Słonimskiego odczytać można jako utwór o tragedii Holokaustu. - Posługując się słowem i muzyką, chcemy ukazać świat, który minął bezpowrotnie, a który zachował się w przekazie literackim i w pieśniach twórców żydowskich, często anonimowych, i pokazać go, m.in. tym, którzy nie poznali z bliska atmosfery żydowskiego Stetl, opisywanego przez Słonimskiego w wierszu „Elegia miasteczek żydowskich”. Według poety tamten świat to „dwa złote księżyce Chagalla”, ten dzisiejszy to „księżyc jeden, chłodny, blady, obcy” – przekazuje Dariusz Stanisław Wójcik, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku dodając, że współczesność pozbawiona tamtego świata jest okaleczona, zubożona, pozbawiona dawnej urody.

W koncercie zaprezentowane zostaną pieśni w aranżacji Pawła Lipskiego – lidera zespołu Szaweł Lipski Klezmer Quartet, w których zaklęte jest życie wielu pokoleń zwyczajnych ludzi. „Za każdą pieśnią i nutą znajduje się postać żywego twórcy, postać, która kochała i cierpiała, która czuła głębiej i patrzyła dalej, wciąż poszukując właściwego wyrazu dla swego losu i losu swych bliskich – przekazuje Dariusz Stanisław Wójcik. „Te melodie - niczym ręce kochającej matki - pieściły ucho i przytulały do serca duszę narodu żydowskiego śniącego swój sen o całkowitym zbawieniu!” Koncertu przeniesie słuchaczy do tych magicznych miejsc, gdzie ulice były pełne życia, gdzie nawet „szewc był poetą, zegarmistrz filozofem...” - Wspomnienie tamtego świata jest piękne, ale i bolesne zarazem – dodaje prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Otwartego w Gdańsku.

Koncert poprzedzi wstęp historyczny z prezentacją multimedialną „Trwałe ślady tożsamości – antroponimy i biografie żydowskiej, jako elementy wspólnego dziedzictwa społeczności łomżyńskiej” autorstwa dr Małgorzaty Krystyny Frąckiewicz – wiceprezes Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.

WYKONAWCY:
Darek Wójcik vel Davidek – bas & Szaweł Lipski Klezmer Quartet w składzie:
Szaweł Lipski – fortepian, Przemek Skałuba – klarnet, Grzegorz Gadziomski – skrzypce, Rafał Grząka – akordeon
Orkiestra Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego w Łomży pod batutą Maestro Maurizio Colasanti (Włochy)
Michał Kucharski - aktor
dr Jacek Szymański – słowo wiążące
Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Łomży przygotowany przez Piotra Dąbrowskiego

PATRONAT HONOROWY:
Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński
Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich
Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki
Biskup Łomżyński ks. Janusz Stepnowski
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski

DARCZYŃCY:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2022”

Województwo Podlaskie „Zadanie publiczne finansowane ze Środków Województwa Podlaskiego”
Miasta Łomża „Zadanie publiczne finansowane z budżetu Miasta Łomża”
PHU „Kurpiowski” Jan Kurpiewski

PARTNERZY:
Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego w Łomży (WSPÓŁORGANIZATOR)
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży
Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów. ▄
/źródło: www.lomza.pl/

Komentarze

  1. Super. Wielkie brawa dla organizatorów!

    OdpowiedzUsuń
  2. http://lomza-tuiteraz.blogspot.com/2019/11/moja-zupenie-przypadkowa-wizyta-w.html

    OdpowiedzUsuń
  3. Na koncert się wybieram :) I zachęcam do postawienia świeczki 1 listopada przy tablicy na ul. Senatorskiej przy dawnej bramie getta - robię tak od lat. Bo kto - jeśli nie my, mieszkańcy Łomży - naszym dawnym sąsiadom? Przecież po nich nikt nie został....

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. przyjdę i zapalę świeczkę bo nie chcę aby pamięć o pięknej historii moich sąsiadów , mieszkańców tego przepięknego miasta uległa zapomnieniu. Przyjdę by oddać pokłon tym co wnieśli tak dużo do rozwoju tego miasta. Przyjdę by pamięć o ich tragicznej historii ciągle żyła wśród nas.

      Usuń
    2. wydaje mnie się ,że tych łomżyńskich żydów trochę jeszcze w Polsce i na świecie żyje. Pięknym gestem byłoby zaproszenie ich ze strony władz do odwiedzenia naszego miasta. Zorganizowane tak aby się z nimi spotkać i wysłuchać ich wspomnień bez względu na to jak bardzo będą dla nas bolesne.

      Usuń
    3. najbardziej wkurza mnie prawa likwidacji pięknego zbytku architektury przemysłowej czyli dawnej odlewni żeliwa. Pamiętam ,że do roku 1989 ta odlewnia jeszcze funkcjonowała ale gdy wpadła w łapy miejscowego kleru została zrównana z ziemią i nic po niej nie pozostało do dzisiaj tylko puste miejsce. Dla mnie to skandal niebywały ,że klerowi na to pozwolono. Ponoć zrobili to w momencie gdy dostali teren tej odlewni jako zwrot zagrabionego majątku. Nie mogę się z tym pogodzić bo dzisiaj ta odlewnia byłaby wspaniałym zabytkiem tamtych czasów. Pamiętam czas gdy maszerowałem placem Niepodległości to często patrzyłem na dwa górujące nad placem piece do wytopu żeliwa z których wieczorem sypały się snopy iskier.

      Usuń
  4. W roku 1939 miasto Łomża liczyło 27200 mieszkańców z tego 40% to byli żydzi. Jak podają źródła Niemcy wywieźli z naszego miasta do obozów zagłady około 10 000 żydów czyli praktycznie całą populację powodując ,że po wojnie w mieście nie było już żydów. Jest to taki lokalny przykład dla nas wszystkich który niech w końcu uświadomi nam czym był ten Holokaust .

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty - wszystkie okresy

Łomża pożegnała ks. biskupa Stanisława Stefanka…

Bal charytatywny z przykrą „atrakcją”…

Nie oszukujmy się i powiedzmy wprost, wakat na tym stanowisku może przynieść tylko pozorne oszczędności…

Apel do prezydenta Mariusza Chrzanowskiego i samorządu…

Słowa bp Stepnowskiego wybrzmiały, jakby obce mu były wskazania Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz Soboru Watykańskiego II…